Zamki, ruiny 2 Opinie
Obecny wygląd zamku nawiązuje do neogotyku angielskiego. Mieści się tu muzeum i Biblioteka Kórnicka. Warto też obejrzeć znajdujące się tu trzy oficyny.
Kórnik
Zamki, ruiny
Nietypowy kształt gmachu zamek sandomierski zawdzięcza swym nietypowym losom. Chociaż większa część zamku królewskiego wyleciała w powietrze, to pozostałą część włodarze potrafili zachować i odrestaurować.
Sandomierz
Zamki, ruiny
Pierwsze wzmianki o grodzie na tym terenie sięgają XI wieku, ale murowaną warownię wzniósł książę Mazowiecki dopiero na przełomie XIV i XV wieku.
Czersk
Zamki, ruiny
Zamek w Bytowie, wybudowany przez krzyżaków, użytkowany przez książąt pomorskich, który był w rękach polskich, brandenburskich, niemieckich, dziś oferuje wiele atrakcji.
Bytów
Zamki, ruiny 1 Opinie
Zamek ostatniej eks cesarzowej to piękna barokowa budowla, wzorowana na styl rezydencji francuskich. Nieopodal spotkamy dąb Napoleon, który liczy około 660 - 700 lat.
Zabór
Zamki, ruiny 1 Opinie
Warownia zbudowana na skalistym granitowym występie, wkomponowana w masyw skalny urzeka swą dawną świetnością i historią.
Janowice Wielkie
Zamki, ruiny
Zamek w Krupem, niegdyś jedna z większych renesansowych warowni w okolicy, dziś stanowi ruinę malowniczo położoną nad rozlewiskiem.
Krupe
Zamki, ruiny
W niedostępnym miejscu, na wysokim cyplu skalnym wznosi się renesansowy zamek, przebudowany z gotyckiej warowni Kazimierza Wielkiego, która miała strzec traktu handlowego z Krakowa na Śląsk.
Pieskowa Skała
Zamki, ruiny
Miasto Biała leżące na pograniczu wpływów Piastów opolskich, Habsburgów i Hohenzollernów, od 1532 roku bardzo często zmieniało swą przynależność. Tak samo często zmieniali się właściciele zamku w Białej.
Biała
Zamki, ruiny
Pas twierdz, ciągnący się od Krakowa do Częstochowy, w XIV wieku chronił granice Polski przed najazdami książąt śląskich i czeskich. Jedną z takich twierdz była warownia Ogrodzieniec.
Podzamcze