Pomniki, obeliski
Zadaniem pomnika było zwrócenie uwagi na bogactwo mineralne drzemiące w ziemi kraśnickiej. Jest nim glinka, z której wyrabia się cegły.
Kraśnik
Pomniki, obeliski
Od 2002 roku pomnik chrząszcza przyciąga do Szczebrzeszyna szerokie rzesze turystów. Jest to chyba jedyny na świecie pomnik tego owada.
Szczebrzeszyn
Pomniki, obeliski
W Wąchocku sołtysa od niepamiętnych czasów obierano powszechnie znaną metodą. Najstarszy ze wsi ze wzgórza nieopodal Wąchocka puszczał drewniane koło. W czyją chałupę koło trafiło - ten zostawał sołtysem.
Wąchock
Pomniki, obeliski
W dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej, 1 maja 2004 roku, odsłonięto w Bydgoszczy zadziwiającą rzeźbę, która stoi na linie nad wodami Brdy.
Bydgoszcz
Pomniki, obeliski
W okresie kontrreformacji, na Dolnym Śląsku powstało wiele pomników o tematyce religijnej, aby wspierać dzieło nawracania. Największy tego typu pomnik w Polsce stanął w Bystrzycy Kłodzkiej.
Bystrzyca Kłodzka
Pomniki, obeliski
Biblioteka Świętego Pielgrzyma jest pomnikiem poświęconym Janowi Pawłowi II, wzniesionym na fundamentach najstarszego, romańskiego kościoła św. Piotra, na lewym brzegu Odry w Głogowie.
Głogów
Pomniki, obeliski
Wzniesiony w 1873 roku i ustawiony w rynku przed budynkiem Ratusza (1870-1871).
Oleśnica
Pomniki, obeliski
Najstarszy pomnik w Oleśnicy o wysokości 15 metrów został postawiony przez władze oleśnickie dla uczczenia wytrwałej miłości pary książęcej.
Oleśnica
Pomniki, obeliski
Na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, w malowniczym miejscu nad jeziorem Chrzypskim, stanął pierwszy na kuli ziemskiej pomnik odsłonięty w III tysiącleciu.
Łężeczki
Pomniki, obeliski
Książę Leszek Biały – syn Kazimierza II Sprawiedliwego i wnuk Bolesława III Krzywoustego był ostatnim zwierzchnim księciem Polski.
Marcinkowo Górne