Znajdź atrakcje po kategorii

Wynik szukania dla województwa: Świętokrzyskie

Niepospolita sosna pospolita 9.3

Niepospolita sosna pospolita

Pomniki przyrody

Pomnik przyrody: sosna pospolita - tak głosi kierunkowskaz przy drodze, ale czy tak wyglądające drzewo można nazwać pospolitym?

Wełecz

Świętokrzyski harem w tureckim stylu 9.3

Świętokrzyski harem w tureckim stylu

Pałace, dwory

We wsi Grabki Duże znajduje się oryginalny, późnobarokowy pałac o orientalnej architekturze. Nazywany jest pałacem tureckim lub haremem.

Grabki Duże

W krainie gipsu i stepów 9.3

W krainie gipsu i stepów

Rezerwaty przyrody, parki, ogrody

Nadnidziański Park Krajobrazowy leży w obrębie Niecki Nidziańskiej. Obejmuje środkowy i dolny fragment Doliny Nidy, Nieckę Solecką i północno-zachodnią część Garbu Pińczowskiego.

Wiślica

Dąb Bartek 9.3

Dąb Bartek

Pomniki przyrody

Bartek jest najbardziej znanym drzewem pomnikowym w Polsce. Przez wiele lat uważany był nawet za najstarsze drzewo w Polsce, symbol dumy i potęgi narodu.

Zagnańsk

Zamek królewski w Sandomierzu 9.3

Zamek królewski w Sandomierzu

Zamki, ruiny

Nietypowy kształt gmachu zamek sandomierski zawdzięcza swym nietypowym losom. Chociaż większa część zamku królewskiego wyleciała w powietrze, to pozostałą część włodarze potrafili zachować i odrestaurować.

Sandomierz

Kościół i klasztor Święty Krzyż 9.3

Kościół i klasztor Święty Krzyż

Architektura sakralna 3 Opinie

Na Łysej Górze, 595 m n.p.m., w miejscu legendarnych sabatów czarownic, gdzie w czasach przedchrześcijańskich czczono Śwista, Pośwista i Pogodę, od wielu wieków góruje kościół, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Nowa Słupia

Pińczów - stara synagoga 9.3

Pińczów - stara synagoga

Architektura sakralna

Dawna synagoga w Pińczowie jest jedną z najstarszych synagog w Polsce i najstarszą, gdzie wszystkie pomieszczenia tworzą jedną bryłę przykrytą wspólnym dachem. Mieści się ona przy ulicy Klasztornej 8, w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej.

Pińczów

Pomnik sołtysa w Wąchocku 9.3

Pomnik sołtysa w Wąchocku

Pomniki, obeliski

W Wąchocku sołtysa od niepamiętnych czasów obierano powszechnie znaną metodą. Najstarszy ze wsi ze wzgórza nieopodal Wąchocka puszczał drewniane koło. W czyją chałupę koło trafiło - ten zostawał sołtysem.

Wąchock

Szydłów - fortyfikacje miejskie 9.3

Szydłów - fortyfikacje miejskie

Fortyfikacje i umocnienia 1 Opinie

Dziś gminna wieś świętokrzyska, niegdyś była prężnie rozwijającym się królewskim miastem warownym.

Szydłów

Jaskinia Raj 9.3

Jaskinia Raj

Jaskinie, podziemia 1 Opinie

Jaskinia Raj ma swój własny mikroklimat który pozwolił przez wiele setek lat na utworzenie przepięknych stalagmitów i stalaktytów. Do zwiedzania jest udostępnione 180 metrów korytarzy a trasa trwa około 45 minut.

Chęciny