Pomniki przyrody
Pomnik przyrody: sosna pospolita - tak głosi kierunkowskaz przy drodze, ale czy tak wyglądające drzewo można nazwać pospolitym?
Wełecz
Pałace, dwory
We wsi Grabki Duże znajduje się oryginalny, późnobarokowy pałac o orientalnej architekturze. Nazywany jest pałacem tureckim lub haremem.
Grabki Duże
Rezerwaty przyrody, parki, ogrody
Nadnidziański Park Krajobrazowy leży w obrębie Niecki Nidziańskiej. Obejmuje środkowy i dolny fragment Doliny Nidy, Nieckę Solecką i północno-zachodnią część Garbu Pińczowskiego.
Wiślica
Pomniki przyrody
Bartek jest najbardziej znanym drzewem pomnikowym w Polsce. Przez wiele lat uważany był nawet za najstarsze drzewo w Polsce, symbol dumy i potęgi narodu.
Zagnańsk
Zamki, ruiny
Nietypowy kształt gmachu zamek sandomierski zawdzięcza swym nietypowym losom. Chociaż większa część zamku królewskiego wyleciała w powietrze, to pozostałą część włodarze potrafili zachować i odrestaurować.
Sandomierz
Architektura sakralna 3 Opinie
Na Łysej Górze, 595 m n.p.m., w miejscu legendarnych sabatów czarownic, gdzie w czasach przedchrześcijańskich czczono Śwista, Pośwista i Pogodę, od wielu wieków góruje kościół, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.
Nowa Słupia
Architektura sakralna
Dawna synagoga w Pińczowie jest jedną z najstarszych synagog w Polsce i najstarszą, gdzie wszystkie pomieszczenia tworzą jedną bryłę przykrytą wspólnym dachem. Mieści się ona przy ulicy Klasztornej 8, w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej.
Pińczów
Pomniki, obeliski
W Wąchocku sołtysa od niepamiętnych czasów obierano powszechnie znaną metodą. Najstarszy ze wsi ze wzgórza nieopodal Wąchocka puszczał drewniane koło. W czyją chałupę koło trafiło - ten zostawał sołtysem.
Wąchock
Fortyfikacje i umocnienia 1 Opinie
Dziś gminna wieś świętokrzyska, niegdyś była prężnie rozwijającym się królewskim miastem warownym.
Szydłów
Jaskinie, podziemia 1 Opinie
Jaskinia Raj ma swój własny mikroklimat który pozwolił przez wiele setek lat na utworzenie przepięknych stalagmitów i stalaktytów. Do zwiedzania jest udostępnione 180 metrów korytarzy a trasa trwa około 45 minut.
Chęciny