Chęciny 1 Opinie
Pierwszy raz jaskinię odkryli Józef Kopeć i Feliks Wawrzyńczak w 1963 roku. Podczas wydobycia wapienia natknęli się na szczelinę prowadzącą do jaskini, jednak ze względu na bezpieczeństwo jaskinia została zasypana.
Ponownie odkryta w 1964 roku przez uczniów Technikum geologicznego z Krakowa, podczas praktyk w terenie. Zwiedzili ją i tak im się spodobała iż nadali jej nazwę Raj. Powiadomili o swym znalezisku nauczycielkę która nadzorowała ich prace. Jaskinia nadal została zamknięta i wieści o niej nie rozgłaszano. W rok Później gdy informacja dostała się do szerszej ilości osób, jaskinie zaczęli odwiedzać ludzie i tym samym dokonali licznych zniszczeń. Wejście do jaskini zostało zabezpieczone żelazną kratą.
W latach późniejszych były prowadzone tu prace archeologiczne, geologiczne i budowlane. W 1968 roku Jaskinia Raj zostaje uznana za rezerwat przyrody. Natomiast w 1976 roku 10 maja następuje uroczyste otwarcie jaskini dla zwiedzających.
Jaskinia utworzona została w okresie środkowego dewonu około 360 milionów lat temu na dnie płytkiego morza.
Długość korytarzy jaskini to 240 metrów, do zwiedzania jest udostępnione 180 metrów korytarzy jaskini. W jaskini panuje temperatura około 9 stopni Celcjusza. Żyją tu dwa rodzaje nietoperzy, pająki i ślimaki.
Zwiedzanie zaczynamy w muzeum gdzie możemy zobaczyć narzędzia jakimi posługiwali się neandertalczycy tu zamieszkujący, rekonstrukcję ich siedliska i szczątki prehistorycznych zwierząt.
Następnie idziemy sztucznie utworzoną sztolnią którą docieramy do jaskini. Możemy tu podziwiać bardzo okazałe formy naciekowe takie jak stalaktyty i stalagmity. Niektóre są w bardzo oryginalnych kształtach. W jaskini znajdziemy również jeziorka w których są perły jaskiniowe, misy martwicowe i pola ryżowe. W ścianach możemy zobaczyć liczne skamieniałości koralowców. W Sali Stalaktytowej jest ogromne skupisko nacieków ponad 200 sztuk na metr kwadratowy.
Jaskinia Raj jest jedną z niewielu tego typu obiektów do zwiedzania w naszym kraju.