Pałace, dwory 3 Opinie
Jak głosi legenda, pałac podobno należał do Zakonu Templariuszy. W późniejszych dziejach był wielokrotnie przebudowywany, a 99 wież i wieżyczek nadaje pałacowi nieco Disneyowski charakter.
Moszna
Rezerwaty przyrody, parki, ogrody
Bory Niemodlińskie to duży kompleks leśny w dolinie górnej Odry. Zajmuje obszar 48 200 ha lasów, będących pozostałością Przesieki Śląskiej.
Prószków
Zamki, ruiny
Miasto Biała leżące na pograniczu wpływów Piastów opolskich, Habsburgów i Hohenzollernów, od 1532 roku bardzo często zmieniało swą przynależność. Tak samo często zmieniali się właściciele zamku w Białej.
Biała
Fortyfikacje i umocnienia
Twierdza w Nysie zbudowana przez Habsburgów, zdobyta, umocniona i osadzona przez wojska Hohenzollernów, zdobyta i częściowo zniszczona przez wojska radzieckie, dziś służy Polsce jako jeden z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacyjnych.
Nysa
Architektura sakralna
Wnętrze kościoła robi niesamowite wrażenie. W gotyckiej budowli z ostrołukowymi sklepieniami znajduje się bogaty w zdobienia, barokowy wystrój wnętrza.
Głogówek
Architektura sakralna
Kościół franciszkanów mieści w sobie cenną niespodziankę. Jest nią wierna kopia Świętego Domku z Loreto - miejsce zwiastowania Maryi Pannie.
Głogówek
Architektura sakralna
Gotycki kościół obronny p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty jest najsłynniejszą świątynią warowną w Europie Środkowej.
Paczków
Zamki, ruiny
Głogówecki zamek wzniesiony przez opolskich Piastów stanął na wysokiej skarpie nad doliną Osobłogi, w północno-zachodniej części średniowiecznego miasta.
Głogówek
Zabudowa miejska
Paczków został założony w 1254 roku na prawie niemieckim przez biskupów wrocławskich.
Paczków
Zabudowa miejska
Głogówek jest niewielkim miasteczkiem o średniowiecznym rodowodzie, w którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków. Jednym z nich jest głogówecki ratusz.
Głogówek