Fortyfikacje i umocnienia 1 Opinie
Wilczym Szańcem nazwał swą kwaterę w Gierłoży sam Adolf Hitler, nawiązując do swojego pseudonimu z lat 20. XX wieku - Herr Wolf.
Gierłoż
Pałace, dwory 1 Opinie
Pałac sztynorcki wzniesiony przez Marię Eleonorę von Dönhoff, przebudowany przez Annę Lehndorff z domu Hohn, dzisiaj popada w ruinę. Może znowu potrzeba kobiecej ręki, aby przywrócić dawny blask zabytkowemu pałacowi.
Sztynort
Góry, jeziora, rzeki
Krutynia płynie przez Pojezierze Mrągowskie, Równinę Mazurską i Krainę Wielkich Jezior, przez lasy Puszczy Piskiej, a od jeziora Mokrego również przez Mazurski Park Krajobrazowy.
Krutyń
Klasztory, kościoły 2 Opinie
Przed rozpoczęciem budowy świątyni, w celu ustabilizowania bagnistego gruntu między jeziorami Wirowym i Dejnowa, wbito w ziemię 10 000 pali z drewna olchowego.
Święta Lipka
Pomniki przyrody
Głazy narzutowe na Warmię i Mazury dotarły ze Skandynawii w okresie zlodowaceń. W okresie ostatniego tysiąca lat znaczna część trwałego materiału, jakim jest kamień, wykorzystana została do wznoszenia budowli obronnych, sakralnych, mieszkalnyc
Bisztynek
Zamki, ruiny
Zamek wzniesiony jako warownia biskupów warmińskich, z biegiem czasu pełnił różne funkcje: był strażnicą, rezydencją, więzieniem, zborem ewangelickim, muzeum, a obecnie jest hotelem.
Reszel
Zabudowa miejska
Rydzewo ( położone około 16 km na południe od Giżycka ) jest swoistą perełką wśród miejscowości na mapie szlaku wielkich jezior mazurskich.
Rydzewo
Inne ciekawostki 5 Opinie
Inscenizacja "Bitwy pod Grunwaldem" - obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem.
Grunwald
Rezerwaty przyrody 1 Opinie
W XVII wieku prawie każde miasto posiadało las. Drewno pozyskiwane z jego zasobów wykorzystywano przede wszystkim na opał, budowę domów i zabudowań gospodarczych.
Giżycko
Inne atrakcje przyrodnicze 6 Opinie
Czy na terenie dzisiejszych Mazur (często będę musiał używać nazw geograficznych w opisywanych czasach jeszcze nie istniejących) zawsze mieszkali ludzie?
Giżycko