Znajdź atrakcje po kategorii

Wynik szukania dla województwa: Śląskie

Sanktuarium św. Anny w Świętej Annie 9.3

Sanktuarium św. Anny w Świętej Annie

Architektura sakralna

Nazwa miejscowości Święta Anna pochodzi od imienia patronki sanktuarium, której słynąca łaskami figura czczona jest tu od pięciu wieków, a kult św. Anny Samotrzeciej - Babci Chrystusowej - rozwinął się tu już w XIV wieku.

Święta Anna

Kozłowa Góra - raj dla wędkarzy 9.3

Kozłowa Góra - raj dla wędkarzy

Góry

Zbiornik wodny Kozłowa Góra, nazywany również Jeziorem Świerklaniec, Jeziorem Świerklanieckim, Diobliną lub Diabliną leży na obrzeżach Piekar Śląskich. Administracyjnie znajduje się na terenie gminy Świerklaniec.

Piekary Śląskie

Ruiny zamku Ogrodzieniec 9.3

Ruiny zamku Ogrodzieniec

Zamki, ruiny

Pas twierdz, ciągnący się od Krakowa do Częstochowy, w XIV wieku chronił granice Polski przed najazdami książąt śląskich i czeskich. Jedną z takich twierdz była warownia Ogrodzieniec.

Podzamcze

Skocznia narciarska Wisła-Malinka 9.3

Skocznia narciarska Wisła-Malinka

Ciekawostki myśli technicznej

Skocznia Wisła-Malinka jest jedyną skocznią narciarską w Polsce z odjazdem na przeciwstoku i jedną z dwóch skoczni w Polsce, obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem, o punkcie konstrukcyjnym K-120.

Wisła

Warowny klasztor i sanktuarium Maryjne we Mstowie 9.3

Warowny klasztor i sanktuarium Maryjne we Mstowie

Architektura sakralna

Kościół we Mstowie był kościołem parafialnym dla Częstochowy do XIV wieku, kiedy to wzniesiono w Częstochowie pierwszy kościół p.w. św. Zygmunta.

Mstów

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy 9.3

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy

Zamki, ruiny

Zamek w Olsztynie był największą warownią na tak zwanym szlaku Orlich Gniazd, których celem była obrona pogranicza śląsko-małopolskiego.

Olsztyn

Muzeum w Bielsku-Białej 9.3

Muzeum w Bielsku-Białej

Muzea, skanseny

Salon muzyczny w zamku pełni nie tylko funkcję muzealną, lecz jest również pomieszczeniem, gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne w Bielsku-Białej, np. odczyty literackie, czy koncerty muzyczne.

Bielsko-Biała

Bielsko-Biała - zamek Sułkowskich 9.3

Bielsko-Biała - zamek Sułkowskich

Zamki, ruiny

Niegdyś w miejscu obecnego zamku znajdował się podobno gródek rozbójników, napadających na przejeżdżających kupców. Książę opolski Kazimierz zdobył warownię, wytępił rabusiów, a na miejscu ich gródka w XIII wieku zbudował zameczek.

Bielsko-Biała

Cieszyn - Rotunda św. Mikołaja 9.3

Cieszyn - Rotunda św. Mikołaja

Architektura sakralna

Cieszyńska Rotunda jest jednym z najstarszych zabytków polskiego budownictwa. Nic więc dziwnego, że została uwieczniona na obecnym banknocie 20 złotowym.

Cieszyn

Szczyrk - skocznia narciarska Skalite 9.3

Szczyrk - skocznia narciarska Skalite

Ciekawostki myśli technicznej

Obecnie skocznia narciarska Skalite to zespół trzech nowoczesnych skoczni o różnych wysokościach, zbudowany na stoku góry Skalite (864 m n.p.m.).

Szczyrk