Zabudowa miejska 1 Opinie
W Toruniu swego czasu za różne wykroczenia karano "jeżdżeniem na ośle". Ten oryginalny pręgierz znów stoi na Starym Mieście.
Toruń
Zabudowa miejska
Po ponad półwiekowej przerwie, głogowski ratusz znów góruje nad miastem. I chociaż jest jeszcze wiele do odbudowania w obrębie głogowskiej starówki i samego rynku, to już teraz rynek wraz z ratuszem jest reprezentacyjnym punktem miasta.
Głogów
Zabudowa miejska
Monumentalny, gotycki ratusz powstawał etapami w ciągu XIII i XIV wieku, przebudowany w XVII wieku, odbudowany po zniszczeniach w wieku XVIII, świadczył o potędze Torunia.
Toruń
Zabudowa miejska
Chełmiński ratusz jest arcydziełem renesansu,uważanym przez wielu historyków sztuki,za drugi najpiękniejszy i najcenniejszy renesansowy ratusz w Polsce,oczywiście po ratuszu poznańskim.
Chełmno
Zabudowa miejska
Reszel jest niewielkim, warmińskim miasteczkiem o średniowiecznej metryce. W XIV wieku był trzecim miastem na Warmii pod względem wielkości, po Braniewie i Lidzbarku Warmińskim.
Reszel
Zabudowa miejska
Dwór Artusa w Toruniu jest najbardziej okazałą i najbardziej reprezentacyjną budowlą świecką w obrębie Starego Miasta, zaraz po ratuszu staromiejskim.
Toruń
Zabudowa miejska
Choć prawa miejskie Kalisz uzyskał w 1257 roku, pierwsza rada miejska zorganizowała się w 1268, a w 1280 istniała już kancelaria miejska, to pierwsza pisemna wzmianka o ratuszu - siedzibie władz miejskich pojawia się dopiero w 1426 roku.
Kalisz
Zabudowa miejska
Sandomierz, który już w czasach Bolesława Chrobrego był ważnym grodem, w okresie rozbicia dzielnicowego stał się stolicą Księstwa Sandomierskiego.
Sandomierz
Zabudowa miejska
Paczków został założony w 1254 roku na prawie niemieckim przez biskupów wrocławskich.
Paczków
Zabudowa miejska
Jednym ze stylów architektury XIX wieku był eklektyzm.W architekturze Bydgoszczy najwybitniejszym przedstawicielem tego stylu był Józef Święcicki.
Bydgoszcz