Znajdź atrakcje po kategorii

Wynik szukania dla kategorii: Zabudowa miejska

Pręgierz osioł 9.3

Pręgierz osioł

Zabudowa miejska 1 Opinie

W Toruniu swego czasu za różne wykroczenia karano "jeżdżeniem na ośle". Ten oryginalny pręgierz znów stoi na Starym Mieście.

Toruń

Rydzewo - mazurska perełka 9.3

Rydzewo - mazurska perełka

Zabudowa miejska

Rydzewo ( położone około 16 km na południe od Giżycka ) jest swoistą perełką wśród miejscowości na mapie szlaku wielkich jezior mazurskich.

Rydzewo

Ratusz w Głogowie 9.3

Ratusz w Głogowie

Zabudowa miejska

Po ponad półwiekowej przerwie, głogowski ratusz znów góruje nad miastem. I chociaż jest jeszcze wiele do odbudowania w obrębie głogowskiej starówki i samego rynku, to już teraz rynek wraz z ratuszem jest reprezentacyjnym punktem miasta.

Głogów

Toruń - Ratusz Staromiejski 9.3

Toruń - Ratusz Staromiejski

Zabudowa miejska

Monumentalny, gotycki ratusz powstawał etapami w ciągu XIII i XIV wieku, przebudowany w XVII wieku, odbudowany po zniszczeniach w wieku XVIII, świadczył o potędze Torunia.

Toruń

Ratusz w Chełmnie-perła polskiego renesansu 9.3

Ratusz w Chełmnie-perła polskiego renesansu

Zabudowa miejska

Chełmiński ratusz jest arcydziełem renesansu,uważanym przez wielu historyków sztuki,za drugi najpiękniejszy i najcenniejszy renesansowy ratusz w Polsce,oczywiście po ratuszu poznańskim.

Chełmno

Reszel - ratusz 9.3

Reszel - ratusz

Zabudowa miejska

Reszel jest niewielkim, warmińskim miasteczkiem o średniowiecznej metryce. W XIV wieku był trzecim miastem na Warmii pod względem wielkości, po Braniewie i Lidzbarku Warmińskim.

Reszel

Toruń - Dwór Artusa 9.3

Toruń - Dwór Artusa

Zabudowa miejska

Dwór Artusa w Toruniu jest najbardziej okazałą i najbardziej reprezentacyjną budowlą świecką w obrębie Starego Miasta, zaraz po ratuszu staromiejskim.

Toruń

Kalisz - jeden rynek, trzy ratusze 9.3

Kalisz - jeden rynek, trzy ratusze

Zabudowa miejska

Choć prawa miejskie Kalisz uzyskał w 1257 roku, pierwsza rada miejska zorganizowała się w 1268, a w 1280 istniała już kancelaria miejska, to pierwsza pisemna wzmianka o ratuszu - siedzibie władz miejskich pojawia się dopiero w 1426 roku.

Kalisz

Sandomierz - ratusz 9.3

Sandomierz - ratusz

Zabudowa miejska

Sandomierz, który już w czasach Bolesława Chrobrego był ważnym grodem, w okresie rozbicia dzielnicowego stał się stolicą Księstwa Sandomierskiego.

Sandomierz

Paczków - ratusz 9.3

Paczków - ratusz

Zabudowa miejska

Paczków został założony w 1254 roku na prawie niemieckim przez biskupów wrocławskich.

Paczków