Legendy i podania
O tym jak to sól z Węgier przywędrowała na polskie ziemie, za sprawą cudownego pierścienia.
Wieliczka
Pomniki przyrody
Wodogrzmoty Mickiewicza warto oglądać po obfitych opadach. Wtedy wodospady niosą dużo wody i nie trudno zrozumieć czemu nazwane zostały wodogrzmotami.
Morskie Oko
Legendy i podania
Są dwie wersje tej znanej legendy, starsza spisana w XII wieku przez Wincentego Kadłubka i nowsza z XV wieku spisana przez Marcina Bielskiego.
Kraków
Rezerwaty przyrody, parki, ogrody
Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy zajmuje obszar 21 130 ha. Obejmuje najcenniejszą pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym zachodnią część Pogórza Ciężkowickiego oraz Pogórze Rożnowskie.
Ciężkowice
Architektura sakralna
Kościół parafialny wzniesiono jako pomnik 100-lecia Konstytucji 3 Maja. W dwusetną rocznicę Konstytucji, w 1991 roku został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej.
Limanowa
Ciekawostki myśli technicznej
Kopalnia soli w Wieliczce działa od końca XIII wieku i jest najbardziej znaną w Polsce średniowieczną kopalnią. Dziś w Wieliczce nie wydobywa się już soli, ale obiekt górniczy działa nadal.
Wieliczka
Architektura sakralna
Choć kościół w Grybowie ma dopiero ok. 100 lat, to historia parafii jest bardzo długa, a niektóre elementy wyposażenia stanowią niekwestionowane zabytki.
Grybów
Zamki, ruiny
W niedostępnym miejscu, na wysokim cyplu skalnym wznosi się renesansowy zamek, przebudowany z gotyckiej warowni Kazimierza Wielkiego, która miała strzec traktu handlowego z Krakowa na Śląsk.
Pieskowa Skała
Rezerwaty przyrody, parki, ogrody
Puszcza Niepołomicka to tak zwane zielone płuca Krakowa. Można się tu zrelaksować pośród wieloletnich drzew, posłuchać śpiewu ptaków i spotkać wiele dzikich zwierząt.
Niepołomice
Zamki, ruiny
Na wysokim wzgórzu (463 m n.p.m.), 124 m nad poziomem rzeki Poprad, na prawym jej brzegu, wznosił się niegdyś warowny zamek. Dziś nie ma pewności kto, kiedy i w jakim celu wzniósł tę budowlę.
Rytro