Pomnik przyrody „Wodogrzmoty Mickiewicza”

Morskie Oko      0 Opinie

Opis

Wodogrzmoty Mickiewicza to wodospady w Tatrach Wysokich. Jest to zespół wodospadów na potoku Roztoka o wysokości od trzech do dziesięciu metrów. Wypływają one z Pięciu Stawów pokonując próg skalny, jakim dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki. Trzy z największych wodospadów noszą nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot.

Nazwę swą wodogrzmoty wzięły od huku jaki wywołuje spadająca woda. Przez wiele lat turyści nie oglądali wodogrzmotów ze względu na brak dostępu do nich, mogli je jedynie usłyszeć. Górale opowiadali na ten temat ciekawe historie. Jedna z nich mówi, że duchy kuły Koronę Polską, która jest już skończona, brakuje tylko jednego kamienia, którego poszukują do tej pory i przy poszukiwaniu w skałach owego kamienia robią tyle hałasu.

Walezy Eliasz wraz z przewodnikiem Maciejem Sieczką w 1879 roku jako pierwsi dotarli do wodospadów i w latach 1880 – 1832 z ramienia Towarzystwa Tatrzańskiego kierowali robotami, które pozwoliły udostępnić ten teren dla turystów.

Patrona wodogrzmoty uzyskały w 1891 roku kiedy to sprowadzono w 1890 roku prochy Adama Mickiewicza na Wawel. Umieszczono metalową tablicę przy Niżnym Wodogrzmocie z odpowiednim opisem.

W 1900 roku zbudowano kamienny most na drodze do Morskiego Oka z którego możemy podziwiać Pośredni Wodogrzmot. Niestety do pozostałych wodospadów dostęp jest zabroniony, jednak możemy je zobaczyć z większej odległości. Wyżni Wodogrzmot zobaczymy z trasy do Doliny Pięciu Stawów a Niżni Wodogrzmot z okolic schroniska w Roztoce Niżni.

Zdjęcia