Architektura sakralna
Podczas odpustu ku czci św. Jana Nepomucena, w dniu 21 maja, wokół kościółka na wodzie odbywa się bardzo widowiskowa procesja na łodziach.
Zwierzyniec
Pałace, dwory
Pałac księżnej Anny urzeka swą architekturą, otoczony parkiem krajobrazowym, gdzie wśród drzew i krzewów znajdziemy wiele grot i rzeźb.
Kock
Architektura sakralna
Od niepamiętnych czasów święta Otylia była patronką miasta. Jej sanktuarium w Urzędowie jest bardzo skromne, ale bogate przez bogactwo otaczającej je przyrody, a także przez bogactwo dziejów.
Urzędów
Rezerwaty przyrody, parki, ogrody
Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej leży na pograniczu województwa lubelskiego (na terenie gmin: Józefów, Aleksandrów, Łukowa, Obsza i Susiec) i podkarpackiego (gminy: Narol i Cieszanów).
Susiec
Pałace, dwory
W kozłowieckim Muzeum Zamoyskich można zwiedzić autentycznie wyposażony XVIII-wieczny pałac, kaplicę pałacową, powozownię, ogród, a także Galerię Sztuki Socrealizmu.
Kozłówka
Fortyfikacje i umocnienia
Twierdza w Zamościu powstawała razem z miastem. Założeniem Jana Zamoyskiego było wybudowanie nowego, idealnego, samowystarczalnego miasta.
Zamość
Pomniki, obeliski
Zadaniem pomnika było zwrócenie uwagi na bogactwo mineralne drzemiące w ziemi kraśnickiej. Jest nim glinka, z której wyrabia się cegły.
Kraśnik
Zamki, ruiny
Zamek w Krupem, niegdyś jedna z większych renesansowych warowni w okolicy, dziś stanowi ruinę malowniczo położoną nad rozlewiskiem.
Krupe
Pomniki, obeliski
Od 2002 roku pomnik chrząszcza przyciąga do Szczebrzeszyna szerokie rzesze turystów. Jest to chyba jedyny na świecie pomnik tego owada.
Szczebrzeszyn
Architektura sakralna
Włodawa od wieków leżała na pograniczu kultur i wyznań. Do dziś zachowała swój charakter, nie tylko z powodu bliskości granicy z Białorusią.
Włodawa