Architektura sakralna
Kiedy wznoszono tu pierwszy, drewniany kościół, miejscowość nazywała się Wielka Wola, kiedy świątynia już stała - miejsce to zwano już Jezusową Wolą, a w XVIII wieku okolice klasztoru bernardynów zaczęto nazywać Paradyżem.
Paradyż
Rezerwaty przyrody, parki, ogrody
Wielkim Łukiem Warty nazywany jest Załęczański Park Krajobrazowy. Leży on w województwie łódzkim, na pograniczu województwa śląskiego i opolskiego.
Załęcze Wielkie
Pomniki przyrody
Na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego znajduje się wiele różnorodnych pomników przyrody.
Załęcze Wielkie
Architektura sakralna
Opactwo cysterskie w Sulejowie to jeden z cenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce, posiadający bardzo bogatą historię.
Sulejów
Architektura sakralna
Nie ma pewności, kto ufundował romański, obronny kościółek. Być może był to Władysław Herman, a być może jego syn Bolesław Krzywousty.
Inowłódz
Pałace, dwory
Pożar, który w 2003 roku strawił część pałacu, przypomniał o jego zabytkowym charakterze. Jest to jeden z najstarszych budynków w Kutnie. Dzięki pożarowi znaleźli się ludzie, którzy dążą do rewitalizacji obiektu.
Kutno
Zamki, ruiny
Zamek królewski w Piotrkowie gościł najwybitniejszych przedstawicieli polskiego Odrodzenia, m.in. Mikołaja Kopernika, Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Jana Kochanowskiego oraz Mikołaja Reja.
Piotrków Trybunalski
Fortyfikacje i umocnienia 2 Opinie
Wieluń był jednym z 25 miast otoczonych przez króla Kazimierza Wielkiego murami obronnymi i wraz z "orlimi gniazdami" tworzył pas fortyfikacji na południowo-zachodniej granicy Korony.
Wieluń
Architektura sakralna
Pierwsza kaplica prawosławna p.w. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim mieściła się na poddaszu prywatnego domu greckiego kupca.
Piotrków Trybunalski
Legendy i podania
O tym, skąd wzięła się nazwa wsi i jak na nizinnej Ziemi Łęczyckiej powstała góra, obecnie zwana Górą św. Małgorzaty.
Góra świętej Małgorzaty