Kutno - pałac podróżny

Kutno      0 Opinie

Opis

W Kutnie zachował się niezwykły zabytek. Jest to pałac saski króla Augusta III. Pałac podróżny w Kutnie jest jedynym królewskim pałacem pocztowym w Europie, który zachował się do naszych czasów.

Zarówno August II, jak i August III byli jednocześnie królami Polski i Saksonii, a więc sprawowali władzę zarówno w Dreznie, jak i w Warszawie. Wymagało to licznych podróży nie tylko posłańców, lecz czasami również monarchów ze swymi dworami. Aby je usprawnić, na trasie z Drezna do Warszawy wyznaczono szlak podróżny przez Kargową, Poznań, Kutno i Sochaczew.

Aby królewskiemu majestatowi zapewnić godne warunki, w 1750 roku rozpoczęto budowę niewielkiego pałacyku podróżnego. Został on wzniesiony na planie prostokąta z dwoma krótkimi skrzydłami bocznymi. Nad dachem znajdował się niegdyś ażurowy drewniany cokół zwieńczony królewską koroną. Król August III po raz ostatni zatrzymał się w Kutnie w 1763 roku.

Po śmierci króla pałac przeszedł w ręce dziedzica Kutna - Jędrzeja Zamoyskiego. Zamoyscy przebudowali pałac i zamienili go w podmiejską rezydencję szlachecką. W grudniu 1812 roku zatrzymał się tu Napoleon, podczas odwrotu spod Moskwy.
W 1866 roku Zamoyscy sprzedali pałacyk, który z upływem czasu zatracał swój rezydencjonalny charakter. W czasie II wojny światowej w zachodnim skrzydle stacjonowała niemiecka żandarmeria. Po wojnie wnętrza pałacu zamieniono na mieszkania, sklepy i warsztaty.

W 2003 roku wybuchł pożar, który zniszczył znaczną część budynku. Obecnie jedynym lokatorem pałacu jest Fundacja Odbudowy Pałacu Saskiego, której udało się pobieżnie odremontować ocalałe pomieszczenia pałacowe i przywrócić im dawny charakter. Odbudowa trwa nadal, a we wschodnim skrzydle odbywają się już koncerty i inne imprezy kulturalne.

Zdjęcia