Pomniki Przyrody Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

Załęcze Wielkie      0 Opinie

Opis

1. Góra św. Genowefy - dawniej zwana Jarzębieską Górą (od wsi Jarzębie, wysiedlonej z okolic wzniesienia) wznosi się na wys. 200 m n.p.m. Stanowi ona wysoki, skalisty pagór meandrowy, który wznosi się 25-metrową ścianą ponad doliną Warty, na jej prawym brzegu. W obrębie Góry św. Genowefy znajduje się największa i najbardziej malownicza skała wapienna na terenie parku, przypominająca swym kształtem ludzką czaszkę. Wzniesienie to jest najokazalszą wapienną skałą Jury Wieluńskiej i jednocześnie najdalej na północ wysunięte stanowisko murawy naskalnej, gdzie m.in. występują paprotniki ostre. Pagór niegdyś stanowił całość z Górą Wapiennik, położoną na lewym brzegu Warty. Obecnie obydwa wzniesienia tworzą szeroką bramę skalną, przez którą kiedyś przedarła się pra-warta.

2. Góra Wapiennik - wznosi się na wys. 198 m n.p.m., na lewym brzegu Warty, na wprost Góry św. Genowefy, z którą tworzą swoistą bramę skalną. Od strony rzeki strome, skalne zbocza pagóra porasta murawa i zarośla. W kierunku wysoczyzny przechodzi w płaski, zalesiony grzbiet, z kilkoma wyrobiskami i niewielkimi naturalnymi odsłonięciami. Na szczycie wzgórza znajdują się wapienne skałki oraz cenna roślinność wapieniolubna.

3. Góra Krzemionki - wznosi się na wys. 228 m n.p.m. Jest to płaskie zalesione wzgórze w okolicy wsi Węże. Na tym wzgórzu znajdują się kamieniołomy oraz prymitywny piec do wypału kamieni wapiennych, tzw. wapiennik. Występują tu nieliczne, naturalne skałki. Na wzniesieniu występują stanowiska roślin wapieniolubnych oraz stanowisko fauny plioceńskich kręgowców. W północno-wschodniej części wzgórza znajduje się duży kamieniołom, gdzie są dobrze widoczne profile geologiczne.

4. Jaskinia Ewy - znajduje się w szczytowej części Góry Draby, na południe od wsi Draby. Do wnętrza jaskini prowadzi pionowa studnia krasowa o głębokości 11 metrów, przez którą po drabince można zejść do niewielkich korytarzy jaskini, które mają ok. 40 metrów długości. Wejście do jaskini jest obecnie obudowane drewnianym domkiem i dodatkowo zabezpieczone metalową klatką zamkniętą na kłódkę (klucz u właściciela mieszkającego po drugiej stronie drogi, naprzeciwko Góry Draby). Jaskinia powstała w wapieniach skalistych w wyniku poszerzania szczelin przez procesy krasowe. Eksploatacja kalcytu zniszczyła wnętrze jaskini, jednak miejscami zachowały się resztki dawnej szaty naciekowej. W ścianie jednego z korytarzy można zaobserwować warstwy białego, drobnokrystalicznego kalcytu, oddzielonego laminami piasków i iłów o żółtym zabarwieniu. W warstwach tych odkryto szczątki zwierząt lądowych, które zamieszkiwały okolice jaskini w okresie późnego trzeciorzędu. Jaskinia Ewy jeszcze w latach 80. XX wieku była udostępniona dla ruchu turystycznego, zachowały się nawet resztki instalacji elektrycznej, służącej do oświetlenia jaskini. Dziś jest to jaskinia zamknięta z powodu dewastacji i obaw właściciela o bezpieczeństwo turystów.

5. Ujście Suchej Strugi - w okolicy wsi Kolonia Lisowice można zaobserwować ciekawe zjawisko krasowe zwane ponorem lub łykaczem. Około 2 km przed ujściem, potok zapada się nagle pod ziemię i wypływa dopiero w okolicach Lisowic, tworząc źródła przykorytowe i korytowe uchodzące do Warty. Podobno jeszcze po II wojnie światowej potok uchodził do Warty bezpośrednio, płynąc po powierzchni gruntu.

6. Żabi Staw - to położony wysoko nad dnem doliny Warty zbiornik wody stojącej. Oddalony jest od rzeki o niecały kilometr, a położony jest w bezodpływowym wnętrzu Wielkiego Łuku Warty. Żabi Staw obfituje w wiele gatunków roślin wodnych i torfowiskowych. Jest tu stanowisko wielkiej populacji grzybieni północnych, które podlegają ścisłej ochronie.Gniazdują tu ptaki wodne: łyska, wodnik, perkozek, dzikie kaczki, bekasy czy kszyki. Podmokłe łąki przylegające do stawu obfitują w wiele gatunków płazów. Występuje tu żaba moczarowa, ropucha szara, ropucha zielona, kumak nizinny, grzebiuszka ziemna oraz traszka zwyczajna.

7. Granatowe Źródła - są to krasowe, pulsujące źródła terasowe. Jest to unikatowe zjawisko na Jurze Polskiej, Część źródeł wypływa ze skalnej szczeliny, a część bije na dnie zbiornika, którym jest starorzecze Warty. Nazwa źródeł pochodzi od koloru krystalicznie czystej wody o granatowym zabarwieniu.

Zdjęcia