Pomniki przyrody 1 Opinie
Przy drodze ze Szprotawy do Przemkowa, przed wsią Piotrowice, na terenie rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich, rośnie okazały dąb szypułkowy "Chrobry".
Piotrowice
Architektura sakralna
Opactwo ulokowane we wsi Gościkowo zaczęto nazywać Paradyżem (Rajem). Ponieważ we wsi był tylko klasztor, wieś również zaczęto nazywać Paradyżem. Tak było przez kilka wieków. Po II wojnie wieś powróciła do dawnej nazwy Gościkowo.
Gościkowo
Rezerwaty przyrody, parki, ogrody
Park Mużakowski po 1945 roku został przedzielony granicą państwową Polski i Niemiec. Po latach wspólnych polsko-niemieckich działań rekonstrukcyjnych, w 2004 roku park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego
Łęknica
Pałace, dwory
Założenie pałacowo-parkowe składa się dziś z pałacu, dwóch kordegard, dwóch oficyn oraz ogrodu.
Bojadła
Jeziora, rzeki
Malowniczo, wśród lasów położone Jezioro Głębokie jest jednym z czystszych akwenów Pojezierza Lubuskiego, a jego wody w 2007 roku uzyskały I klasę czystości.
Głębokie
Zamki, ruiny 1 Opinie
Zamek ostatniej eks cesarzowej to piękna barokowa budowla, wzorowana na styl rezydencji francuskich. Nieopodal spotkamy dąb Napoleon, który liczy około 660 - 700 lat.
Zabór
Fortyfikacje i umocnienia
Międzyrzecki Rejon Umocniony to system umocnień obronnych, budowany przez Niemców w latach 1934 - 1944, w celu obrony wschodniej granicy III Rzeszy.
Kaława
Pałace, dwory
Pałac w Kargowej wzniósł założyciel miasta - Krzysztof Unruh, który z Polską wiązał przyszłość swojego rodu.
Kargowa
Pałace, dwory
Na zachodnich krańcach Polski, w miejscowości Brody zachował się, czytelny do dziś, barokowy układ urbanistyczny miasteczka, oparty na zasadach symetrii osiowej.
Brody
Architektura sakralna
Ten największy w gminie obiekt kultu religijnego wzniesiony został jako zbór ewangelicki. Po II wojnie światowej pełnił rolę magazynu mebli, a od 1990 roku jest filialnym kościołem miejscowej parafii rzymskokatolickiej.
Nowe Miasteczko