Nowe Miasteczko 0 Opinie
Rozwój reformacji w XVI i XVII wieku nie ominął również Śląska, jednak po wojnie trzydziestoletniej, w 1649 roku Nowe Miasteczko zostało własnością zakonu jezuitów z Otynia, co doprowadziło do ponownej katolizacji mieszkańców. Nieliczni protestanci jeździli na nabożeństwa do Głogowa.
Dopiero w 1742 roku, po objęciu władzy na Śląsku przez Prusy, przywrócona została swoboda wyznania. Miasto wówczas stało się własnością królewską, a zakon jezuitów w Otyniu został rozwiązany.
Początkowo luteranie w Nowym Miasteczku odprawiali swe nabożeństwa w jednej z sal ratusza. W 1743 roku uzyskali zgodę na budowę kościoła ewangelickiego. W 1744 roku wzniesiono świątynię szachulcową, którą po kilkudziesięciu latach trzeba było rozebrać, ponieważ groziła zawaleniem.
Wówczas to, w latach 1784 - 1785 wzniesiono na jej miejscu nowy, murowany kościół w stylu klasycystycznym. Kościół zbudowano na planie prostokąta, z niewielką absydą od północy. Była to salowa świątynia, murowana z cegły, przykryta czterospadowym, ceramicznym dachem mansardowym. Elewacja kościoła poprzecinana została pilastrami i gzymsem międzykondygnacyjnym.
We wnętrzu umieszczono dwukondygnacyjne empory wsparte na filarach. Kościół przykryto stropem.
W 1888 roku do kościoła dobudowano od południa wieżę, w której umieszczono główne wejście do świątyni. Trzykondygnacyjna wieża wzniesiona została na planie kwadratu, z niewielkimi przybudówkami po bokach na poziomie parteru. Ostatnia kondygnacja wieży ma kształt oktagonalny w formie latarni. Wieżę zwieńczono wysokim, bogato profilowanym hełmem. Na wieży zamontowano zegar, a świątynia otrzymała nowe wyposażenie, m.in. nowy ołtarz z centralnie umieszczoną amboną.
Po 1945 roku zbór nie był użytkowany i systematycznie ulegał dewastacji i grabieżom. Ołtarz został wywieziony do Krosna Odrzańskiego, reszta wyposażenia świątyni została zniszczona lub zaginęła. Między innymi zostały skradzione dwa dzwony z kościelnej wieży.
Pod koniec lat 50. XX wieku w dawnym zborze ewangelickim ulokowano magazyn mebli. Dzięki temu Zielonogórskie Fabryki Mebli sfinansowały remont dachu, co uchroniło budowlę przed zniszczeniem.
W 1978 roku, dzięki usilnym staraniom ks. Majochy z kościoła św. Marii Magdaleny, parafia rzymskokatolicka w Nowym Miasteczku odzyskała kościół dla miejscowych wiernych. Od 1985 roku przez 5 lat trwało odnawianie kościoła. Świątynię otynkowano, wieżę pokryto miedzianym hełmem, na szczycie którego zamontowano krzyż. Odbudowano również wnętrze kościoła, zainstalowano oświetlenie, położono nową posadzkę, dobudowano zakrystię, wykonano ołtarz, ławki, a także zakupiono inne wyposażenie.
19 października 1990 roku, w rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, ponownie konsekrowano kościół pw. Opatrzności Bożej. Od tej pory jest to kościół filialny parafii św. Marii Magdaleny.
2 kwietnia 2006 roku, w rocznicę śmierci Ojca Świętego został odsłonięty obok kościoła pomnik Jana Pawła II, a tego samego wieczora, o godz. 21.37 zabrzmiał po raz pierwszy nowy dzwon zawieszony na kościelnej wieży.
Obecnie rozpoczął się remont kościoła, który ma objąć remont dachu i elewacji zewnętrznej, co z całą pewnością doda blasku świątyni.