Znajdź atrakcje po kategorii

Wynik szukania dla kategorii: Ciekawostki myśli technicznej

Zapora na Sanie w Solinie 9.3

Zapora na Sanie w Solinie

Ciekawostki myśli technicznej

Zapora na Sanie w Solinie jest największą zaporą wodną w Polsce. Jej wysokość wynosi 82 m, natomiast długość to 644 metry.

Solina

Kopalnia soli w Wieliczce 9.3

Kopalnia soli w Wieliczce

Ciekawostki myśli technicznej

Kopalnia soli w Wieliczce działa od końca XIII wieku i jest najbardziej znaną w Polsce średniowieczną kopalnią. Dziś w Wieliczce nie wydobywa się już soli, ale obiekt górniczy działa nadal.

Wieliczka

Skocznia narciarska Wisła-Malinka 9.3

Skocznia narciarska Wisła-Malinka

Ciekawostki myśli technicznej

Skocznia Wisła-Malinka jest jedyną skocznią narciarską w Polsce z odjazdem na przeciwstoku i jedną z dwóch skoczni w Polsce, obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem, o punkcie konstrukcyjnym K-120.

Wisła

Szczyrk - skocznia narciarska Skalite 9.3

Szczyrk - skocznia narciarska Skalite

Ciekawostki myśli technicznej

Obecnie skocznia narciarska Skalite to zespół trzech nowoczesnych skoczni o różnych wysokościach, zbudowany na stoku góry Skalite (864 m n.p.m.).

Szczyrk

Pierwsza na świecie kopalnia naftowa 9.3

Pierwsza na świecie kopalnia naftowa

Ciekawostki myśli technicznej 1 Opinie

Pierwsza na świecie kopalnia naftowa powstała właśnie w Polsce i była prowadzona z polskiego kapitału, a zawdzięczamy ją Ignacemu Łukasiewiczowi, aptekarzowi który miał licencję na destylację ropy.

Bóbrka

Krzemionki Opatowskie 9.3

Krzemionki Opatowskie

Ciekawostki myśli technicznej

Krzemionki Opatowskie, zwane pomnikiem starożytnego górnictwa, przeniosą nas w czas neolitu i tajników ówczesnego wydobycia krzemienia pasiastego.

Ostrowiec Świętokrzyski

Trasa turystyczna w kopalni soli w Wieliczce 9.3

Trasa turystyczna w kopalni soli w Wieliczce

Ciekawostki myśli technicznej

Już w XVI wieku kopalnią szczycili się królowie i chętnie pokazywali ją swym znamienitym gościom. W czasach austriackich, w XIX wieku wytyczono pierwszą trasę turystyczną dla zwiedzających kopalnię turystów.

Wieliczka

Kanał Augustowski 9.3

Kanał Augustowski

Ciekawostki myśli technicznej

Celem budowy Kanału Augustowskiego miało być rozwiązanie problemów celnych Królestwa Polskiego poprzez ominięcie portu gdańskiego. Obecnie jest to przepiękny szlak wodny, wymarzony dla kajakarzy i ludzi lubiących podziwiać piękno natury.

Augustów

Szczebrzeszyn - zabytkowy młyn wodny 9.3

Szczebrzeszyn - zabytkowy młyn wodny

Ciekawostki myśli technicznej

Wędrując z centrum miasta w kierunku Kawęczyna, nieopodal Góry Zamkowej w Szczebrzeszynie, nad brzegiem rzeki Wieprz, można zauważyć zabudowania o oryginalnej architekturze. Są to zabudowania młyna wodnego.

Szczebrzeszyn

Latarnia morska Stilo 9.3

Latarnia morska Stilo

Ciekawostki myśli technicznej

Na wschód od Łeby, na północ od osady Osetnik (dawniej Stilokathen) k. Nowego Sasina, na wysokim wydmowym wzgórzu, wśród nadmorskich lasów, z dala od ludzkich siedlisk, wznosi się samotnie Latarnia Morska Stilo.

Osetnik