Jezioro Głębokie k. Międzyrzecza

Głębokie      0 Opinie

Opis

Jezioro Głębokie jest polodowcowym jeziorem rynnowym, o słabo rozwiniętej linii brzegowej.
Jego powierzchnia wynosi 112,5 ha, długość – 2280 m, a szerokość – 825 m. Średnia głębokość akwenu to 9,2 m, natomiast głębokość maksymalna – 25,3 m. Lustro wody znajduje się na wysokości 50,6 m n.p.m.
Jezioro Głębokie należy do jezior bezodpływowych, bez dopływu i odpływu powierzchniowego. Położone jest w północnej części rynny, usytuowanej południkowo.

Wody jeziora są trudno dostępne z brzegów, ponieważ niemal cały zbiornik przy brzegach otacza szeroki pas trzciny i sitowia. Wyjątek stanowi wschodni brzeg jeziora, gdzie znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe. Dno akwenu porasta moczarka kanadyjska i wywłócznik kłosowy.
Zachodni i wschodni brzeg jeziora porośnięty jest wysokopiennym lasem mieszanym, natomiast północny i południowy stanowią w większości podmokłe, bagniste łąki.

Nad jeziorem Głębokim nie ma żadnych miejscowości, a wyższy, wschodni brzeg jest dobrze zagospodarowany turystycznie. Są tu liczne ośrodki wypoczynkowe z domkami letniskowymi i całorocznymi, leśne pola namiotowe, bary, restauracje, boiska do siatkówki, koszykówki, badmintona, piłki plażowej, korty tenisowe oraz place zabaw dla dzieci. Przy ośrodkach wyznaczone są kąpieliska z łagodnymi zejściami do wody, niektóre kąpieliska są strzeżone. Nad wodą rozciągają się szerokie, piaszczyste plaże. Przy ośrodkach jest wiele pomostów, przy których cumują łodzie, gdzie opalają się wczasowicze, czy wędkarze zasadzają się na grubą rybę.

Na brzegu jeziora funkcjonuje wypożyczalnia rowerów i sprzętu pływającego, jak: żaglówki, kajaki, rowery wodne, czy łodzie wędkarskie. Nie ma tu łodzi motorowych, ani skuterów wodnych, ponieważ jezioro w całości objęte jest strefą ciszy.

W przejrzystej, głębokiej wodzie żyje wiele gatunków ryb. Są tu płocie, leszcze, karpie, okonie, liny, szczupaki, węgorze, a nawet sandacze, czy sieje. Występują tu również raki. Z powodu dużego ruchu przy wschodnim brzegu, ryby częściej można złowić po zachodniej stronie jeziora. Zarośla przybrzeżne nie pozwalają na wędkowanie z brzegu, więc do połowu warto skorzystać z łodzi, którą można na miejscu wypożyczyć.

Wody jeziora mają dużą przejrzystość, dochodzącą do 8 m. Nie dziwi więc, że nad jeziorem Głębokim znajduje się profesjonalna baza nurkowa z parkingiem blisko wody, aby nie nosić daleko sprzętu do nurkowania. Roślinność podwodna, urozmaicona rzeźba dna oraz bogactwo ryb i dobra widoczność w wodzie zachęcają do podwodnych obserwacji.

W ostatnich latach zaobserwowano wysychanie jeziora. Od początku XXI wieku poziom wody obniżył się o ponad metr. Nie są jeszcze zbadane przyczyny „wyciekania” wody. Być może przyczyną są liczne studnie głębinowe nad brzegiem jeziora, wywiercone w ostatnich latach na terenie ośrodków wypoczynkowych.

Jezioro otaczają wysokopienne lasy mieszane, bogate w grzyby, jagody, poziomki, czy jeżyny. W lasach tych można spotkać jelenie, sarny, dziki, lisy, czaple siwe oraz rzadko spotykane w Polsce czaple białe, czy czarne bociany. Nad wodą żyją kaczki krzyżówki, perkozy, łyski oraz łabędzie.

Nad brzegiem jeziora, a także w lesie są liczne ścieżki piesze i rowerowe. Jest również ścieżka rowerowa do najbliższej miejscowości – Międzyrzecza.

Nad jezioro Głębokie przyciągają wczasowiczów malownicze widoki, czyste powietrze, czysta woda, cisza oraz bogactwo wód i lasów. Cisza jest tu jednak jedynie poza sezonem letnim, natomiast kiedy robi się ciepło, to w każdy pogodny weekend nad Głębokie przybywają tłumy mieszkańców oddalonego o 5 km Międzyrzecza, spragnionych słońca i swobody.
Usytuowanie atrakcyjnego jeziora blisko drogi i w pobliżu ponad 18-tysięcznego miasta, działa jak magnes na jego mieszkańców. A przecież nad jeziorem Głębokim nie można się nudzić, tutaj chyba każdy znajdzie dla siebie właściwy sposób wypoczynku.