Pomnik sołtysa w Wąchocku

Wąchock      0 Opinie

Opis

Wąchock był miastem od 1454 roku do 1869, kiedy to władze carskie za udział w powstaniu styczniowym odebrały mu prawa miejskie. Wąchock czynił starania o odzyskanie tych praw i od 1994 roku Wąchock znów jest miastem. Od tej pory w mieście rządzi burmistrz, nie sołtys.

Natychmiast powstał nowy dowcip: Dlaczego w Wąchocku nie ma sołtysa? Bo w tym roku koło nie trafiło w żadną chałupę, tylko w miejski szalet.

Na szczęście mieszkańcy Wąchocka mają poczucie humoru i postanowili wybrać honorowego sołtysa. Podobno jest wybierany tradycyjną metodą.

Miasto, które było przedmiotem tylu niewybrednych dowcipów, postanowiło wyciągnąć korzyści z tej sytuacji i zamiast się obrażać na "cały świat", stało się stolicą dowcipów. Niektórzy sądzą, że to sami mieszkańcy Wąchocka tworzyli te dowcipy, w ramach autoreklamy.

Prezes Stowarzyszenia Ziemi Kieleckiej był pomysłodawcą postawienia w Wąchocku pomnika sołtysa. Pomysł został przyjęty i pomnik stanął przed budynkiem Policji i Poczty, a uroczystego odsłonięcia dokonano w czerwcu 2003 roku. Natychmiast zrodził się dowcip: Dlaczego przed posterunkiem policji postawiono pomnik sołtysa? Żeby go złomiarze nie ukradli.

Rzeźba sołtysa, autorstwa kieleckiego artysty Sławomira Micka wykonana jest z brązu. Postać sołtysa jest dostojna, nowoczesna, a jednocześnie tradycyjna. Sołtys w kapeluszu, siedzący na kamieniu, wsparty prawą ręką na "elektoracie", z telefonem komórkowym przy uchu. Obok stoi jego "biuro" - skórzana teczka.

Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Kieleckiej poszło dalej, i co roku w ostatni weekend czerwca organizuje w Wąchocku Zjazd Sołtysów Ziemi Kieleckiej. Jest to impreza plenerowa, z udziałem mieszkańców, turystów, no i oczywiście prawdziwych sołtysów.
Sołtysi biorą udział w turnieju, obejmującym kilkanaście konkurencji sprawnościowych oraz tzw. "małą maturę". W 2010 roku odbył się już XVI Zjazd Sołtysów oraz XIII Turniej. Większość konkurencji opierała się na poczuciu humoru i zachowaniu dystansu do siebie i swojego urzędu. Zwycięscy turnieju otrzymali atrakcyjne nagrody.

Nic dziwnego, że to właśnie Wąchock został ogłoszony Polską Stolicą Dowcipów.

Po imprezie uczestnicy zlotu odjechali autobusem. No właśnie: Dlaczego autobusy w Wąchocku otwierają tylko przednie drzwi? Bo tylne są już za miastem.

Od 2014 roku pomnik sołtysa nie stoi już przed budynkiem Policji. Przeniesiony został na zrewitalizowane tereny nad rzeką Kamienną, przy ulicy Błonie. Zorganizowano tam skwerek z Aleją Humoru, gdzie w nawierzchnię alei wmurowano 33 tablice z tekstami dowcipów o Wąchocku. Pomnik sołtysa stanowi zwieńczenie wąchockiej Alei Humoru.