Kolumna Złotych Godów

Oleśnica      0 Opinie

Opis

Kolumna Złotych Godów jest najstarszym pomnikiem w Oleśnicy. Została postawiona 8 kwietnia w 1791 roku. Kolumna powstała na cześć Złotych Godów księcia Karola Chrystiana Erdmanna Wirtemberskiego i jego żony Marii Zofii Wilhelminy z rodu Solms-Laubach.

Kolumna została wykonana przez wrocławskiego kamieniarza Johanna Martina Blacha. Kolumna stoi na czworobocznym kamiennym cokole. Sama kolumna jest z piaskowca w stylu korynckim. Zwieńczeniem całego pomnika jest mitra książęca.

Na cokole umieszczone były niegdyś cztery medaliony z brązu – każdy na jednym boku cokołu. Po II wojnie światowej medaliony zniknęły. Ze starych zdjęć można się dowiedzieć co było na medalionach. Medalion pary książęcej przedstawiał księcia i jego żonę z profilu, na drugim medalionie widniał herb księstwa, na kolejnym usytuowany był herb księżnej, natomiast na ostatnim medalionie widniał monogram pary książęcej. Obecnie miejsca po medalionach są puste.

Po obejrzeniu starych zdjęć można stwierdzić brak jeszcze jednego elementu pomnika – jest to krzyż który kiedyś zwieńczał mitrę książęca.

Zdjęcia

Kolumna Złotych Godów
Kolumna Złotych Godów
Kolumna Złotych Godów
Kolumna Złotych Godów
Kolumna Złotych Godów

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie