Muzeum Geologiczne PIG w Warszawie

Warszawa      0 Opinie

Opis

Muzeum powstało w 1919 roku i mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Rakowieckiej 4 w Warszawie.

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego jest jedynym muzeum geologicznym w Polsce. Obejrzeć możemy tu geologiczną budowę Polski, wiele okazów skał, minerałów czy skamieniałości. Najciekawszymi eksponatami są szkielety zwierząt z epoki lodowcowej. Są tu trzy pełne szkielety z okresu plejstocenu. W Polsce w tym okresie żyły duże ssaki, których ciało pokryte było grubym futrem. Należały do nich między innymi: mamut, nosorożec włochaty, jeleń olbrzymi, tygrys szablozębny i niedźwiedź jaskiniowy. Obejrzeć możemy szkielety niedźwiedzia jaskiniowego wykopanego w Ojcowie w 1794 roku, mamuta wykopanego w Pyskowicach koło Gliwic w 1907 roku i z tych samych wykopalisk jest szkielet nosorożca włochatego.

Jest tu również rekonstrukcja dinozaura - dilofozaura zwanego Dyziem. Rekonstrukcja została wykonana w 1997 roku na I Festiwal Nauki. Była to pierwsza na świecie rekonstrukcja dużego upierzonego dinozaura. Dyzio jest pokryty krótkimi, prymitywnymi piórkami. Dilofozaury były dużymi drapieżnikami. Podobne do nich szkielety i tropy znajdowano w Górach Świętokrzyskich.

Zobaczymy tu również wiele odcisków łap dinozaurów i sporą ilość skamieniałości pozostawionych przez bezkręgowce. Największy odcisk łapy, jaki tu zobaczymy należał do aullozauroida, największego drapieżnika na terenach Polski.

Za wcześniejszym uprzedzeniem telefonicznym (tel. 022-849-53-51 w. 386, 387), przewodnik opowiedzieć może o wcześniej uzgodnionych tematach z dziedziny geologii, geografii i ochrony środowiska.

Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 15.00 i w niedziele od godz. 10.00 do 14.00. Do muzeum jest wstęp wolny.

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie