Legenda o świętym Emeryku

Nowa Słupia      0 Opinie

Opis

Dawno, dawno temu, za czasów panowania Bolesława Chrobrego, przez władcę został zaproszony do Polski królewicz węgierski Emeryk. Spotkanie miało się odbyć w dworku myśliwskim w Kielcach. Książę Emeryk jako błogosławieństwo na bezpieczną drogę, od ojca otrzymał relikwię świętego krzyża oprawioną w złoto. I tak wyposażony wyruszył na spotkanie do Polski. Emeryk został ciepło przyjęty w Kielcach przez Bolesława Chrobrego, gdzie po trudach podróży mógł odpocząć.

Na następny dzień zaplanowane były łowy w borach łysogórskich, które obfitowały w łowną zwierzynę. I tak też się stało. Książę Emeryk wyruszył wraz ze swymi łowczymi na polowanie. Wszędzie było słychać tętent koni i szczekanie psów myśliwskich. Wtem Emeryk ujrzał przepięknego, dorodnego jelenia z ogromnym porożem i ruszył za nim w pogoń i nawet nie zauważył jak szybko oddalił się od swoich ludzi. Jeleń był szybki i zwinny, więc cały czas umykał Emerykowi. Lecz pogoń trwała bardzo długo i jeleń zaczął tracić siły, w wyniku czego zaplątał swe poroże w krzewy. Książę uradowany, że udało mu się dogonić zwierzynę, zsiadł z konia i wycelował strzałę w jelenia. Wnet zwierzę się odwróciło i spojrzało na księcia, a pomiędzy jego rogami rozbłysł złoty krzyż o dwóch ramionach, co zdziwiło księcia i powstrzymało jego ramię od wystrzelenia strzały. A w następnej chwili jeleń znikł.

Książę był zdezorientowany tą sytuacją, jak również tym, że został sam daleko od swych ludzi. Zaczął dąć w róg i nawoływać, lecz nie było żadnej odpowiedzi. Zapadał zmrok, Emeryk był zmęczony, głodny i nie wiedział, w którą udać się stronę. Wtem przed księciem rozbłysło światło, z którego wyłonił się anioł i tak rzekł do księcia: "Nie lękaj się Emeryku, zaprowadzę cię do ludzi którzy ci pomogą, podaruj im jednak to co masz najcenniejszego."

Książę prowadzony przez anioła, już późną nocą dotarł do drewnianego klasztoru na szczycie góry. Emeryk chciał podziękować aniołowi za pomoc, lecz ten już znikł. Tak więc udał się do klasztoru, gdzie bracia się zaopiekowali strudzonym wędrowcem. W podzięce za gościnę i pomoc, pamiętając słowa anioła, książę podarował braciom relikwię świętego krzyża, którą dostał od ojca.

Bolesław Chrobry dla uczczenia tego cudu i podarunku królewicza Emeryka, wybudował tu murowany kościół z klasztorem, do którego sprowadził benedyktynów. Wzgórze klasztorne nazwano Świętym Krzyżem, a góry Świętokrzyskimi. Natomiast jeleń z krzyżem między rogami, który ukazał się Emerykowi jest symbolem Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Relikwie świętego krzyża podarowane przez Emeryka znajdują się do dnia dzisiejszego w kościele Świętego Krzyża.