Przechodzący przez rzekę

Bydgoszcz      0 Opinie

Opis

Symbolem Bydgoszczy od 1910 roku był posąg Łuczniczki, dłuta Ferdinanda Lepcke.

Przechodzący przez rzekę to młody mężczyzna symbolizujący adoratora Łuczniczki, który przenosi przez rzekę wypuszczone przez nią strzały. Mężczyzna ma na sobie przepaskę na biodrach, a na ramieniu niesie rzymskie sandały - takie same, jakie ma bydgoska Łuczniczka. W prawej ręce trzyma 6-metrową żerdź, a w lewej strzały do łuku.

Rzeźba umieszczona jest nad rzeką na 100-metrowej linie, na której wspiera się jedną stopą. Figura utrzymuje się w pionie, ponieważ jej środek ciężkości znajduje się poniżej punktu podparcia.

Posąg Przechodzącego przez rzekę wykonał częstochowski artysta, Jerzy Kędziora, który postaci mężczyzny nadał rysy swojego syna Bartłomieja. Postać Przechodzącego wykonana jest z kompozytów żywicznych z pyłem mosiężnym. Wysokość figury wynosi 2,2 m, a waga 50 kg.

Pomysłodawcą umieszczenia rzeźby nad wodami Brdy był wiceprezydent Bydgoszczy - Maciej Obremski.

Nowoczesna rzeźba Przechodzącego przez rzekę pełna jest symboli. Przez strzały i sandały nawiązuje do Łuczniczki, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Nadając mężczyźnie twarz własnego syna, artysta połączył młodość z doświadczeniem.

Umieszczenie jej nad wodą symbolizuje łączenie różnych kultur ponad granicami.

Na linie umieszczona jest jeszcze mała jaskółka - symbol nadziei i wolności. Jaskółka (niem. Schwalbe) symbolizuje również Andrzeja Jana Szwalbe, Honorowego Obywatela Bydgoszczy, dyrektora Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego oraz organizatora życia muzycznego w Bydgoszczy. Jerzy Kędziora, umieszczając na linie ten drobny element, zawarł w nim głęboką symbolikę języka międzynarodowego - muzyki.

Przechodzący przez rzekę uznawany jest za jeden z najbardziej udanych przykładów rzeźby nowoczesnej w Bydgoszczy. Umieszczenie go przy moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego, w sąsiedztwie zabytków, pozwala szerokim rzeszom mieszkańców i turystów podziwiać tę rzeźbę, która jest symbolem jedności europejskiej, a także stała się już drugim symbolem miasta.