Jezioro Głębokie w Szczecinie

Szczecin      0 Opinie

Opis

Jezioro Głębokie znajduje się na północnym krańcu szczecińskiej dzielnicy Zachód, u podnóża Wzgórz Warszewskich. Akwen otaczają urokliwe lasy Puszczy Wkrzańskiej.
Już pod koniec XIX wieku doceniono walory krajobrazowe jeziora i jego okolic. Miejsce to stało się celem pieszych wycieczek mieszkańców Szczecina, a nad jeziorem już od 1896 roku działała restauracja z werandami i wielopoziomowymi tarasami z widokiem na malownicze jezioro.
W latach 30. XX wieku na wschodnim brzegu jeziora rozpoczęto budowę osiedla willowego, które miało być podszczecińskim miastem-ogrodem. Prędko też stało się prestiżowym miejscem zamieszkania, a parcele chętnie kupowali przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy, a także przedstawiciele wolnych zawodów.
W 1939 roku Głębokie zostało włączone w strukturę administracyjną miasta Szczecina. Niestety, z powodu wybuchu wojny, nie zrealizowano w całości planu budowy osiedla.
Po II wojnie światowej Szczecin, a także część Puszczy Wkrzańskiej znalazły się w granicach Polski.

Szczecińskie jezioro Głębokie jest jeziorem rynnowym, wypełniającym obniżenie rynny polodowcowej. Jest to zbiornik bezodpływowy, zasilany opadami atmosferycznymi i wodami podziemnymi. Posiada jednak sztuczne, podziemne połączenia, które podczas sezonowego obniżenia poziomu lustra wody, zasilają zbiornik wodami rzeczki Osówki, a drugie podziemne połączenie – wodami rzeczki Gunicy. Na połączenie Osówki z jeziorem Głębokim w 1418 roku wydali zgodę współpanujący książęta szczecińscy Otton II i jego brat Kazimierz V. Odprowadzenie wód Osówki do jeziora Głębokiego polepszyło pracę siedmiu młynów, działających na strumieniu Osówka.
Akwen jest silnie zeutrofizowany, co charakteryzuje się dużym stężeniem substancji odżywczych w wodzie. Powoduje to silny rozwój życia biologicznego, przy jednoczesnym spadku ilości tlenu w wodzie. W płytkim jeziorze Głębokim masowo rozwijają się glony, co prowadzi do małej przejrzystości wody.
Długie, wąskie i dość kręte jezioro Głębokie zajmuje powierzchnię ok. 31 ha. Jego długość wynosi 1550 m, przy szerokości ok. 300 m. Maksymalna głębokość zbiornika to ok. 6 m, a średnia głębokość to tylko 2,4 m. Linia brzegowa o długości ok. 4 km jest dość urozmaicona.
Zachodnie brzegi jeziora są niskie, zwłaszcza podmokły brzeg północno-zachodni, natomiast brzeg wschodni i północny to wydmowe pagórki, dochodzące do wysokości kilkunastu metrów nad lustrem wody. Wszystkie brzegi jeziora Głębokiego są zadrzewione. W wyższych partiach przeważają sosny, w niższych – drzewa liściaste.
Na wschód od jeziora, wśród bujnych, wysokich drzew usytuowane jest osiedle willowe „Głębokie”.
Południowy brzeg jeziora zajmuje piaszczysta plaża i strzeżone kąpielisko miejskie z pomostami. Na terenie kąpieliska mieści się zjeżdżalnia wodna, plac zabaw dla dzieci, park linowy, a także restauracja „Głębokie”. W sezonie letnim kąpielisko Głębokie odwiedza ok. 2000 plażowiczów dziennie.
Poza plażą i kąpieliskiem, nad jeziorem można wypożyczyć kajaki, popływać na nartach wodnych, a także poślizgać się na deskach wakeboardowych.
Zimą nad jeziorem, w wodzie i na brzegu, często można zobaczyć zabawy członków Szczecińsko-Polickiego Klubu Morsów, którzy lubią kąpiele w lodowatej wodzie.

Jezioro Głębokie jest akwenem zarybianym każdego roku przez Polski Związek Wędkarski w Szczecinie. Wędkarze łapią tu okonie, karpie, szczupaki, sumy, liny, węgorze, a także sandacze.
Od kilku lat na Głębokim działa aerator, który napowietrza wody jeziora, wykorzystując energię wiatru.

Dużą atrakcją, oprócz samego jeziora, jest Park Leśny Głębokie, otaczający akwen. Park o powierzchni ok. 350 ha stanowi niewielką część Puszczy Wkrzańskiej. Pod względem wielkości jest to drugi szczeciński park leśny. W parku rośnie las mieszany, z dużym udziałem sosny zwyczajnej.
Przez teren parku przebiega rowerowy szlak turystyczny Puszczy Wkrzańskiej, oznaczony kolorem czerwonym. Z turystycznym szlakiem rowerowym częściowo pokrywa się pieszo-rowerowy szlak „Wokół jeziora Głębokiego”, o długości ok. 5,5 km. Prowadzi on przez leśne parkingi i polany wypoczynkowe z wiatami, stołami, ławami oraz z miejscami na ognisko, czy grilla.
Przy szlaku spacerowym, na północnym brzegu jeziora można podziwiać pomnikowe drzewa. Rośnie tu pięć dębów szypułkowych o wspólnej nazwie „Brytyjczycy”. Nazwa ta upamiętnia Brytyjską Misję Repatriacyjną dla Niemców, której siedziba w latach 1945 – 47 mieściła się przy pobliskiej ulicy Jaworowej. Stoi tam też pomnikowy buk zwyczajny „Upiór”, a dalej na zachód para pomnikowych okazów zwana „Stróżami” – jest to okazały dąb szypułkowy i buk zwyczajny.

Wzdłuż północno-zachodniego brzegu jeziora wytyczono ścieżkę dydaktyczną do „Uroczyska” – bagiennego, zachodniego brzegu jeziora. W tym miejscu brzegi jeziora porasta trzcina pospolita, pałka szerokolistna, czy oczeret jeziorny. Przy ścieżce dydaktycznej umieszczono tablice edukacyjne, z których można dowiedzieć się wiele o ekosystemie Głębokiego, roślinach chronionych występujących w lesie, o ptakach, które można tam spotkać, a także zdobyć szeroko rozumianą wiedzę ekologiczną i przyrodniczą.

Jezioro Głębokie wraz z otaczającym Parkiem Leśnym Głębokie stanowi malowniczy, miejscami zaciszny kompleks przyrodniczy, doskonały do rekreacji na łonie natury. Na szlaku wokół jeziora Głębokiego o każdej porze roku można spotkać osoby w różnym wieku, spacerujące, biegające, jeżdżące rowerami, maszerujące z kijkami nordic walking, a zimą, kiedy spadnie śnieg – również biegające na nartach.
Park Leśny Głębokie ma wiele uroków: można tu spotkać dzikie zwierzęta, jak dziki, sarny, lisy, borsuki, zające i in., można obserwować pływające i fruwające łabędzie i kaczki, można słuchać śpiewu ptaków, a przede wszystkim można oddychać świeżym powietrzem, zachwycać się piaszczystymi pagórkami i bagiennymi dolinkami, oglądać pomnikowe drzewa, spacerować pięknymi alejkami i cieszyć oczy urokliwymi widokami.

Zdjęcia

Szczecin - jezioro Głębokie
Szczecin - jezioro Głębokie
Szczecin - jezioro Głębokie
Szczecin - Park Leśny Głębokie