Tulipanowiec amerykański w śląskiej fosie

Głogów      0 Opinie

Opis

Tulipanowce uznawane są za jedne z piękniejszych drzew ozdobnych na świecie. W swoim naturalnym środowisku dorastają nawet do wysokości 60 metrów, co czyni je jednymi z najwyższych drzew liściastych Ameryki Północnej.

Drzewo wyróżnia się pięknymi, stojącymi na gałęziach, dużymi, żółto-zielono-pomarańczowymi kwiatami, przypominającymi tulipany. Tulipanowce w naszym klimacie kwitną na wiosnę - w maju i czerwcu. Poza pięknymi kwiatami tulipanowiec posiada również bardzo dekoracyjne, duże liście. Ich unikalny, prostokątny w obrysie kształt jest tworzony przez dwie pary klap bocznych. Liście tulipanowca pozbawione są klapy wierzchołkowej. Wiosną i latem liście są intensywnie zielone, jesienią przebarwiają się na kolor jaskrawożółty lub pomarańczowoczerwony.

Tulipanowiec obok magnolii i po miłorzębie, jest jednym z najstarszych drzew liściastych żyjących obecnie na Ziemi. Piękne kwiaty tulipanowca są jednymi z najprymitywniejszych wśród roślin okrytozalążkowych i posiadają wiele cech pierwotnych.

Tulipanowiec amerykański jest rośliną miododajną. Jego nasiona są chętnie jedzone przez wiewiórki, myszy oraz wiele gatunków ptaków. Z pni tulipanowców Indianie wyrabiali kanoe. Drewno tulipanowca wykorzystywane jest do wyrobu mebli i instrumentów muzycznych. Korzeń jest stosowany w Ameryce jako dodatek smakowy do niektórych gatunków piwa. Kora ma gorzkawy, aromatyczny smak, a zieloną, świeżą korę żuto jako afrodyzjak.

Tulipanowiec amerykański w Europie sadzony jest od ponad 300 lat jako drzewo reprezentacyjne - w parkach, dużych ogrodach i na dużych placach. Z uwagi na okazałe rozmiary - sadzony jest pojedynczo.
Ostatnio duże zainteresowanie tulipanowcem można zauważyć również w Polsce, gdzie z powodu swych niezwykłych walorów dekoracyjnych - często sadzony jest również w mniejszych ogrodach i przy domach.

Najstarszy w Polsce tulipanowiec rośnie we wsi Pożarowo w województwie wielkopolskim - ma ponad 200 lat. Kilka tulipanowców rośnie w kórnickim parku. Tulipanowiec rośnie również w warszawskich Łazienkach Królewskich, w Żelazowej Woli i prawdopodobnie jeszcze w wielu miejscach.

Tulipanowiec amerykański z załączonej fotografii rośnie w Głogowie w fosie miejskiej, gdzie niegdyś był park i rosarium.

Zdjęcia

Tulipanowiec
Tulipanowiec
Tulipanowiec
Tulipanowiec
Tulipanowiec
Tulipanowiec