Punkt widokowy – Krzyż Brunona

Giżycko      1 Opinie

Opis

W 1009 roku, przeszło tysiąc lat temu, św. Brunon zginął śmiercią męczeńską, wraz ze swoimi osiemnastoma towarzyszami, podczas misji chrystianizacyjnej pogańskich Prusów. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1909 roku postawiono krzyż, a wzgórze na którym on stoi zaczęto nazywać wzgórzem Brunona.

W 2009 roku poprowadzono drogę z Giżycka do Wilkas, a wokół krzyża zbudowano chodniki i postawiono ławki. Jest to miejsce gdzie można odpocząć i podziwiać jezioro Niegocin i Giżycko od strony portu.

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie

 • Mazury

  Mazury

  Giżycko

  Opublikowany 02 Styczeń 2011

  Bruno z Kwerfurtu urodził się w arystokratycznej rodzinie saskiego grafa w Kwerfurcie (ob. Querfurt). Kształcił się w szkole katedralnej w Magdeburgu. W 995 mianowany kanonikiem, następnie na dworze cesarza Ottona III pełnił funkcję kapelana i pozostawał w zażyłej przyjaźni z cesarzem.

  W 998 w Rzymie porzucił karierę dworską i prawdopodobnie wstąpił do zakonu benedyktynów w klasztorze na Awentynie. Zapewne wówczas otrzymał imię zakonne Bonifacy.

  W 1001 zamieszkał w pustelni św. Romualda w Pereum koło Rawenny w Italii. Na życzenie Bolesława Chrobrego w 1001 grupa misjonarzy z Pereum udała się do Polski. Miał do nich dołączyć Brunon po uzyskaniu pozwolenia na działalność misyjną. Jest wysoce prawdopodobne, że Chrobry chciał, by misjonarze prowadzili ewangelizację wśród Słowian nadodrzańskich, co musiało spotkać się z niepokojem metropolitów niemieckich. Brunon otrzymał pozwolenie na wyświęcenie od Sylwestra II oraz zezwolenie dla misji zakonników z Pereum. Otrzymał również paliusz. Zimą 1002 udał się na dwór cesarza Henryka II, lecz musiał czekać do 1004 na święcenia uzyskane z rąk arcybiskupa Magdeburga. Celem jego działalności misyjnej stały się jednak Węgry, a potem plemiona Pieczyngów (teren nad Dnieprem, na południe od Rusi Kijowskiej), dla których wyświęcił biskupa. Uważa się także, że Brunon wysłał wyświęconego przez siebie biskupa do Szwecji, ostatnio jednak pojawiły się głosy kwestionujące tę hipotezę[3].

  Po śmierci jego współbraci, Pięciu Braci Męczenników[4], wybrał się do Polski. Według późniejszej Kroniki Spangeberga mnich benedyktyński Bruno ok. 1000 r. założył kościół św. Wawrzyńca w Łomży.

  Wraz z 18 misjonarzami poniósł śmierć męczeńską 14 lutego lub 9 marca 1009 roku.

  Źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Bruno_z_Kwerfurtu