Pałac i ogród w Przelewicach

Przelewice      0 Opinie

Opis

Od XV wieku Przelewice były w rękach rodu von Schack, był to majątek rycerski.

W 1799 roku Otto Friedrich Ludwig von Schack, który zadłużył majątek, musiał go sprzedać. Przelewice kupił wówczas August Heinrich Borgstede – urzędnik z Berlina, który zapoczątkował bardzo nowoczesną gospodarkę na swych włościach. Przebudował również majątek, zbudował nowy pałac oraz założył ogród w stylu angielskim. Pałac wybudowano na początku XIX wieku według projektu Heinricha Gentza.
W 1821 roku Bergstede sprzedał Przelewice Augustowi von Hohenzollern, który kupił majątek dla swej dwuletniej córki Malviny. Użytkować go miała jej matka – Augusta Arend, która od 1825 roku miała prawo nazywać się von Prillwitz.
W pałacu mieściło się 29 pokoi, 12 na parterze i 17 na piętrze. Kuchnia i mieszkania służby mieściły się w piwnicach.

Augusta Arend przebywała tu wraz z dziećmi tylko przez kilka letnich tygodni, pozostały czas spędzała w Berlinie.

Park został częściowo zmieniony, z ogrodu angielskiego przekształcono go w uporządkowany ogród z centralnym punktem. Wybudowano również mur odgradzający park od wiejskiej drogi. Do 1945 roku istniał pawilon przy tym murze nazywany herbaciarnią pani von Prillwitz.
Augusta Arend von Prillwitz zmarła w 1834 roku i została pochowana w przelewickim parku, w mauzoleum, które nienaruszone dotrwało do 1945 roku.

Przelewice w rękach rodziny von Prillwitz były do 1876 roku, kiedy to majątek sprzedano Casparowi Lachmannowi. Rodzina Lachmann gospodarowała w Przelewicach do 1922 roku, kiedy to przeszły one w ręce Conrada von Borgis.-[PODZIEL]-Conrad von Borgis zakupił majątek przede wszystkim z powodu parku. Był wielkim miłośnikiem przyrody. Założył szklarnie, w których hodował egzotyczne rośliny. W latach 1935 - 1938 park został przekształcony przez architekta zieleni Heydenreicha. Celem przebudowy było wydzielenie stref ogrodowych, takich jak wrzosowisko, źródlisko, ogród skalny, itp. W tym okresie von Borgis sprowadził do Przelewic setki egzotycznych drzew i krzewów. Ogród uzyskał naturalny charakter i taki pozostał do dziś.

Po wojnie ogród przez wiele lat był zaniedbany. Dopiero w latach 60. XX wieku objęto go ochroną. Dziś jest to jeden z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Rośnie tu ok. 1300 gatunków drzew i krzewów. Chlubą ogrodu jest drzewo chusteczkowe (dawidia chińska), odkryte w 1869 roku w chińskiej prowincji Syczuan.

Park jest stale rozbudowywany. Obecnie znajduje się tu zmodernizowana wielka stodoła ze szklanym dachem, która ma pełnić rolę szklarni. W przyszłości będą tu zasadzone rośliny śródziemnomorskie.

Ogród w Przelewicach to świetne miejsce na piknik (w wyznaczonym miejscu można rozpalić ognisko lub skorzystać z murowanego grilla), wiosenne podziwianie kwitnących drzew i krzewów, ale również na jesienne spacery.

Na początku XXI wieku remontu doczekał się również pałac.

Obecnie znajduje się tu Botaniczne Centrum Badawczo-Wdrożeniowe, które oferuje pokoje noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe, kawiarnię i bar, powierzchnie wystawiennicze, laboratoria, itp.