Pomnik przyrody „Krzywy Las”

Nowe Czarnowo      0 Opinie

Opis

Krzywy Las, zwany też Lasem Bajkowym stanowi skupisko około 400 sosen które mieszczą się na obszarze 1670 metrów kwadratowych. Drzewa te rosną w 22 rzędach oddalone od siebie o 125 centymetrów. Fenomenem tych sosen jest ich kształt gdyż zamiast rosnąć prosto, to wszystkim na wysokości około 20 centymetrów pień skręca o 90 stopni i pnie się szerokim łukiem ku górze. Wszystkie sosny są pochylone w jednym kierunku, północnym.

Wiek drzew szacuje się na 70 do 80 lat, więc lasek powstał przed II wojną światową. Wygięcia sosen mają do trzech metrów, a same sosny nie są wysokie, sięgają jedenastu, dwunastu metrów. Po słojach można stwierdzić, że sosny były uszkodzone między siódmym a dziesiątym rokiem swego życia. Krzywizna tych sosen jest bardzo rzadka dla tego typu drzew.

Ilość powyginanych sosen i to że wszystkie rosną w jednym kierunku, jak również to, że naokoło rośnie prosty las, wskazuje na umyślne działanie człowieka i mechaniczne uszkodzenia młodych drzewek. Są dwie hipotezy na ten temat. Jedna mówi, że niemieckie czołgi uszkodziły młode drzewa lecz wtedy mało prawdopodobne byłoby aby rosły w jednym kierunku. Druga jest bardziej prawdopodobna, mówi ona, że młodym sosnom odcinano wierzchołki, aby uzyskać krzywiznę drewna. Takie sosny były potem wykorzystywane do budowy mebli, kadzi, łodzi czy do sprzętów gospodarstwa domowego.

Obecnie teren ten należy do Nadleśnictwa w Gryfinie, a teren jest uznany za pomnik przyrody.

Zdjęcia

Krzywy Las

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie