Latarnia morska w Świnoujściu

Świnoujście      0 Opinie

Opis

Pierwsza latarnia morska w Świnoujściu została zbudowana w 1805 roku. Budowla była z desek i luster a stała na głowicy falochronu. Konstrukcja ta jednak była nietrwała i w 1828 roku w tym samym miejscu postawiono nową latarnię, która miała stalową konstrukcję. Jednak i ta budowla nie przetrwała próby czasu.

Obecną latarnie zaczęto budować w 1854 roku a oddano do użytkowania 1 grudnia 1857 roku. Wieża latarni zbudowana była z żółtej licowanej cegły i miała kształt ośmioboku który zwężał się ku górze. Taki stan utrzymał się do roku 1902.

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne wieża latarni zaczęła niszczeć. Cegły zewnętrzne doznały poważnych uszkodzeń, co doprowadziło do generalnego remontu w latach 1902 – 1903. Najbardziej uszkodzone cegły były na krawędziach wieży. Postanowiono więc zmienić kształt wieży na okrągłą. Rozbudowano całą wieżę od góry i wymurowano ściany od nowa. Latarnia w tej formie przetrwała do dziś. Od roku 1958 latarnia pełni rolę radiolatarni. II wojna światowa, rozbudowa nabrzeża przeładunkowego i chemikalia ładowane na statki spowodowały powolne niszczenie powierzchni wieży. W latach 1998 – 2000 został przeprowadzony generalny remont wieży i budynków przyległych do niej.

Do zwiedzania została udostępniona 5 sierpnia 2000 roku.

Latarnia morska w Świnoujściu jest niewątpliwie wizytówką tego miasta i jedną z największych atrakcji turystycznych. Latarnia ta ma 68 metrów wysokości i jest najwyższą latarnią morską nie tylko w kraju ale i nad całym Bałtykiem, jak również jest jedną z najwyższych na świecie. Na szczyt latarni prowadzi 3000 krętych schodów. Jest tam punkt widokowy. Widać stamtąd niemieckie wyspy, latarnię w Greifswalder Oie, która leży około 45 kilometrów od Świnoujścia.

Natomiast w budynku przylegającym do latarni zostało otworzone muzeum gdzie możemy zobaczyć między innymi strój nutka który waży 70 kilogramów czy też żarówkę z latarni o mocy 4200 W. Przed wejściem do muzeum stoją stare łodzie rybackie.

Zdjęcia

Miniatura świnoujskiej latarni morskiej z Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie k. Kartuz
Miniatura świnoujskiej latarni morskiej z Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie k. Kartuz
Miniatura świnoujskiej latarni morskiej z Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie k. Kartuz