Latarnia morska w Jarosławcu

Jarosławiec      0 Opinie

Opis

Pierwsze plany latarni morskiej w Jarosławcu pochodzą z 1820 roku. Miała to być drewniana wieża o wysokości około 16 metrów, jednak projekt ten nigdy nie został zrealizowany. Kolejny projekt, który zakładał wybudowanie budynku murowanego o wysokości około trzech i pół metra, na szczycie którego miała być laterna, zaowocował powstaniem pierwszej latarni morskiej w Jarosławcu. Budowę tej latarni ukończono w 1830 roku. Światło, które rozbłysło w latarni było przerywane, o czasie świecenia 75 sekund i 45 sekund przerwy.

Budowę prowadził mistrz Wiedkowski ze Sławna, nad stalową konstrukcją czuwał mistrz kowalski, Karol Winneg z Koszalina, natomiast lustra i szyby do oszklenia laterny sprowadzono z fabryki Schicker & Splittggerber.

W budynku znajdowało się mieszkanie latarnika, a w piwnicach był skład oleju rzepakowego do lamp. Cała budowla mieściła się na wzgórzu, około czterystu metrów od brzegu morza. Ówczesna optyka składała się z 15 lamp z lustrami i mechanizmem obrotowym.

Okazało się jednak, że latarnia nie spełnia swej funkcji, gdyż wieża jest za niska, a światło nie jest widoczne od strony morza. Na przeszkodzie stały okoliczne lasy, które dzieliły latarnię od brzegu. Mieszkańcy wsi, która znajdowała się nieopodal lasu, nie zgodzili się na wycięcie drzew z obawy przed zniszczeniem swych upraw. Architekci natomiast nie mogli się zgodzić na podwyższenie budynku, ze względu na zbyt słabe mury.

W 1835 roku podjęto decyzję o budowie nowej latarni. Budowa trwała do 1838 roku. Zbudowano okrągłą wieżę z czerwonej cegły o wysokości 33,3 metrów. Elewacja została w sposób widoczny podzielona na cztery kondygnacje. Mechanizm optyczny został przeniesiony z poprzedniej latarni, a stary budynek przebudowano, na mieszkania dla latarników.

W 1908 roku w latarni zmieniono zasilanie z oleju rzepakowego na elektryczne i zamontowano syrenę przeciwmgielną.

Podczas II wojny światowej latarnia uległa poważnym uszkodzeniom. Na nowo latarnia rozbłysła w 1946 roku.

W 1975 roku zmieniono charakterystykę światła. Cykl światła wynosi 9 sekund, w tym 0,45 sekundy światła, 2,05 przerwy, 0,45 światła i 6,05 przerwy. Światło widoczne jest z odległości 24 mil morskich. Układ optyczny składa się z 600 watowych żarówek umieszczonych w czterech obracających się panelach.

W 1996 roku został przeprowadzony remont elewacji zewnętrznej. Uzupełniono brakujące cegły, a całość pokryto warstwą zabezpieczającą przed warunkami atmosferycznymi.

Latarnia morska w Jarosławcu, wraz z przylegającymi budynkami jest wpisana do rejestru zabytków.

Latarnia jest udostępniona do zwiedzania, a na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego możemy podziwiać piękne widoki.

Zdjęcia

Latarnia morska w Jarosławcu
Latarnia morska w Jarosławcu
Latarnia morska w Jarosławcu