Park dinozaurów w Bałtowie

Bałtów      0 Opinie

Opis

Dinozaury stały się wyjątkową szansą dla rozwoju gminy Bałtów. Postanowiono zrobić z tego atrakcję turystyczną. Pierwotnie modele miały być ustawione tam, gdzie odkryto ich autentyczne tropy. Wtedy jeszcze nie przypuszczano, że powstanie tu pierwszy w Polsce park dinozaurów. Otwarcie parku odbyło się 7 sierpnia 2004 roku.

Zwiedzanie parku jest jak podróż w czasie - od okresu kambru, po dzień dzisiejszy. W parku utworzono ścieżkę edukacyjną, która poprzez tablice umieszczone wzdłuż trasy zwiedzania, przybliża nam dzieje ziemi, układ kontynentów, rozwój życia morskiego i lądowego sprzed milionów lat. Przewodnicy opowiadają o historii ziemi, od pojawienia się pierwszych skamieniałości, poprzez erę dinozaurów, aż do czasów pojawienia się człowieka.

Najciekawsze są same rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości. Największy z nich, roślinożerny sejsmozaur, mierzy prawie pięćdziesiąt metrów długości. Równie ciekawa jest scenka, w której drapieżny tyranozaur, z okresu kredy, atakuje stado triceratopsów. Zaaranżowanie takiej scenki było możliwe po odkryciu, przez paleontologów, śladów owych gadów, które podpowiedziały jak mogło wyglądać to w rzeczywistości.

Rekonstrukcje dinozaurów są zrobione z dużą dokładnością i dbałością o zachowanie naturalnego wyglądu. Podczas zwiedzania można odpocząć w cieniu, przy oczku wodnym, a całą trasę z przewodnikiem można przejść w około godzinę.

Na końcu ścieżki dydaktycznej znajduje się Muzeum Jurajskie. Zobaczymy tam skamieniałości dinozaurów z Gór Świętokrzyskich, jak również z całego świata.

Na terenie parku znajduje się plac zabaw, zabytkowy młyn, park rozrywki, gastronomia i sklepik z pamiątkami.

Rezerwacja i informacja:
telefon: (41) 264 14 20 lub 21
e-mail: rezerwacja.baltow@jurapark.pl