Kamienne kręgi w Węsiorach

Węsiory      2 Opinie

Opis

Kamienne kręgi w Węsiorach to jeden z niewielu śladów bytności Gotów w Polsce datowany na I – III wiek n.e. Przybyli oni ze Skandynawii i podróżowali przez południe Europy, poprzez Morze Czarne do mitologicznej krainy Oium. Nie wiadomo dlaczego na Pojezierzu Kaszubskim spędzili około stu lat. Pozostały po nich kurhany, będące miejscami pochówków i kamienne kręgi.

Cmentarzysko zostało odkryte w 1938 roku przez J. Kmiecińskiego kierownika badań archeologicznych na tym terenie.

Nekropolia znajduje się na północnym brzegu jeziora Długie. Na terenie sosnowych lasów panuje niemal magiczny nastrój, a obecnie ludzie przypisują kamiennym kręgom niesamowite właściwości. Wierzą w uzdrawiającą siłę i moc która przywraca do równowagi. Astronomowie szukają tu specyficznych układów gwiazd które mają oddziaływać wewnątrz kręgów, a archeolodzy szukają historii. Szczególnie w dniach równonocy można tu spotkać wielu odwiedzających.

Kurhany są to kopce usypane z ziemi i mniejszych kamieni. Jest to miejsce pochówku tamtejszych osadników. Chowali oni swoich bliskich w dwojaki sposób: kremowali zwłoki i zakopywali w tak zwanych urnach, odnalezione również zostały groby szkieletowe. Przy szczątkach odnaleziono ozdoby i naczynia w których był pokarm na drogę.

W kamiennych kręgach nie odnaleziono miejsc pochówków, dlatego też sądzi się iż służyły one do obrad plemiennych.

Na terenie nekropolii możemy spotkać wiele gatunków porostów które występują bardzo rzadko i są gatunkami typowo górskimi pochodzenia skandynawskiego.

Teren nie jest zabezpieczony co sprzyja niszczeniu nekropoli, można oglądać to zjawisko przez cały rok i o każdej porze.