Latarnia morska w Krynicy Morskiej

Krynica Morska      0 Opinie

Opis

Pierwsza latarnia morska w Krynicy Morskiej została wybudowana w 1895 roku. Zbudowana była z czerwonej licowanej cegły i pomalowana na szaro. Wieża latarni była okrągła, a laterna zwieńczona była kopulastym dachem. Do latarni przylegał budynek w którym mieszkali latarnicy. Budynek ten przetrwał do dnia dzisiejszego.

Ówczesna latarnia świeciła światłem błyskowym, a cykl błysku wynosił sześć sekund: 2 sekundy światła i 4 sekundy przerwy. W 1928 roku zmieniono optykę a wraz z nią sygnał świetlny, którego cykl wynosił 11,5 sekundy: 2 sekundy światła i 9,5 sekundy przerwy.

Latarnia w tej formie przetrwała prawie do końca II wojny światowej, kiedy to w 1945 roku wycofujące się oddziały niemieckie wysadziły latarnię w powietrze. Był to manewr taktyczny, który miał zniszczyć dobry punkt obserwacyjny i oddział sowieckich żołnierzy którzy tam właśnie przybyli.

W 1948 roku skonstruowano prowizoryczną latarnię na dachu domu wczasowego. Dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku wybudowano nową latarnię, która została uruchomiona w 1951 roku. Latarnia ta została postawiona nieopodal ruin starej latarni. Wieża latarni jest okrągła, pomalowana na kolor czerwony. Na szczycie wieży jest biała laterna, a na dole wybudowano pomieszczenia techniczne. Obecna wieża ma wysokość 27 metrów, a cykl światła jest dwunastosekundowy: 2 sekundy światła, 2 sekundy przerwy, 2 sekundy światła i 6 sekund przerwy. Wieża stoi na wzniesieniu zwanym Wielbłądzi Garb o wysokości około 50 metrów nad poziomem morza.

Obecnie latarnia jest udostępniona do zwiedzania, a z tarasu widokowego możemy podziwiać Bałtyk i Zalew Wiślany i Mierzeje Wiślaną.

Zdjęcia

Latarnia morska w Krynicy Morskiej
Latarnia morska w Krynicy Morskiej
Latarnia morska w Krynicy Morskiej
Latarnia morska w Krynicy Morskiej

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie