Zamek krzyżacki w Ełku

Ełk      0 Opinie

Opis

W odległych czasach na wysepce Jeziora Ełckiego powstała pierwsza strażnica Jaćwingów. Krzyżacy wznieśli tam w latach 1398-1406 drewniany zamek, którego budowę nadzorował ówczesny komtur, późniejszy Wielki Mistrz Zakonu – Ulrich von Jungingen.

Zamek, połączony z lądem drewnianym zwodzonym mostem, miał istotne znaczenie strategiczne oraz dawał dobre zabezpieczenie okolicznej ludności. W roku 1410 został zburzony przez wojska polskie pod wodzą Władysława Jagiełły, ale niebawem go odbudowano, już jako zamek ceglany.

Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku ełcki zamek stał się siedzibą starosty, potem także sądów. Duży pożar w 1833 roku wymusił remont, który zmienił zasadniczo wygląd dawnej warowni, zaadaptowanej na więzienie. W XIX wieku wyspę połączono z lądem groblą, czyniąc ją półwyspem. Od 1913 r. na wyspę zamkową na Jeziorze Ełckim prowadzi most z zachowanymi do dziś pozostałościami po oświetleniowych lampach gazowych.

Po dużym pożarze w 1833 roku pozostały tylko mury zamkowe, w ogrodach wybudowano budynki więzienne. Zakład więzienny działał do II poł. XX w.(do 1970 roku). Do dzisiaj zachowały się niewielkie pozostałości murów na wyspie na Jeziorze Ełckim.

W XIX wieku wyspę połączono z lądem groblą, czyniąc ją półwyspem. Od 1913 r. na wyspę zamkową na Jeziorze Ełckim prowadzi most z zachowanymi do dziś pozostałościami po oświetleniowych lampach gazowych.

Teren zamku jest pod opieką Konserwatora Zabytków oraz wpisany do rejestru zabytków Przewidziane są prace wykopaliskowe przed przyszłym przekształceniem Zamku w centrum hotelowe.

Zdjęcia

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie