Pałac w Kamieńcu

Kamieniec      1 Opinie

Opis

Pałac w Kamieńcu Suskim - późnobarokowy pałac w Kamieńcu Suskim budowany na zlecenie Conrada Finck von Finckenstein w pierwszej połowie XVIII wieku według projektu osiadłego w Prusach Wschodnich angielskiego architekta Jana von Collasa. Wchodził w skład majątku ziemskiego (ordynacji) rodu Finckensteinów. Budowa trwała cztery lata, a zakończono ją w 1720. Pałac został zbudowany w stylu francuskiego baroku.
Zniszczony został 22 stycznia 1945 przez Armię Czerwoną

Pałac usytuowany frontem ku zachodowi miał dwa boczne, do przodu wysunięte ryzality (północne i południowe) i środkowy cofnięty, ozdobiony trójkątnym tympanonem. Część środkowa pałacu miała wymiary 65,5 m x 83,5 m, dwupiętrowe skrzydła boczne zajmowały powierzchnię o jednakowych wymiarach 65,5 m x 83,5 m. Nakryty był wysokim, łamanym dachem, krytym dachówką. Wykonane z piaskowca detale architektoniczne nawiązywały do form rokokowych. Bardzo duże wrażenie robił mansardowy dach wykonany z zielonej glazurowanej cegły i 12 kominami wylotowymi w kolorze lśniącego granatu. Całość dachu zdobiła frontowa attyka składająca się z czterech rzeźb figuralnych przedstawiających Alegorię Czterech Pór Roku; Jowisz, Junona, Herkules i Wenera.
W otoczeniu pałacu urządzono na wzór francuski rozległy ogród z romantyczną grotą ogrodową. Do dziś zachowały się fragmenty kanałów łączących go z pobliskim jeziorem - rezerwatem przyrody Gaudy.
Do nowej rezydencji Finckensteinów z racji jej urody, przepychu, bogatego wystroju wnętrz oraz otaczających pałac wspaniałych ogrodów i parku, przylgnęła nazwa wschodniopruskiego Wersalu.

Król Prus Fryderyk Wilhelm I, wydając pozwolenie na budowę pałacu, zmienił swym edyktem z 1718 nazwę wsi Habersdorf na Finckenstein, a jednocześnie nałożył na Finckensteinów obowiązek wydzielenia w nowo zbudowanym pałacu oddzielnego skrzydła, przeznaczonego na rezydencję dla siebie i swej małżonki, potrzebną królewskiej parze podczas ich monarszych podróży z Berlina przez Kwidzyn i Prabuty do Królewca, a pałac zlokalizowany był przy XVIII-wiecznym trakcie kurierskim z Berlina do Królewca. Gościł tu m.in. Fryderyk Wilhelm I i Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern oraz ich następcy. W 1807 od 1 kwietnia do 6 czerwca miał tu swą kwaterę Napoleon Bonaparte; w tym czasie spędził tu trzy tygodnie ze swą metresą, panią Walewską.

Przed II wojną światową w oryginalnych salach napoleońskich kamienieckiego pałacu, amerykańska wytwórnia filmowa Metro-Goldwyn-Meyer nakręciła sceny filmu o Marii Walewskiej z Gretą Garbo w roli tytułowej. Film na podstawie powieści Wacława Gąsiorowskiego Pani Walewska wyreżyserował Clarence Brown.

Zdjęcia

Tak wyglądał pałac przed II wojną światową
Byłoby dobrze ocalić tradycje tego pałacu w Kamieńcu od zapomnienia

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie

 • Mariusz

  Mariusz

  Gość

  Opublikowany 18 Styczeń 2014

  Zapraszam na stronę poświęconą miejscowości Kamieniec Suski

  [url]http://www.kamieniecsuski.cba.pl[/url]