Ryńskie zbiory muzealne

Ryn      0 Opinie

Opis

Ryńskie muzeum znajduje się w Galerii „Pod imbrykiem”, która mieści się w Ryńskim Centrum Kultury. Eksponaty zebrane w muzeum pochodzą z Rynu i okolic, a najstarsze z nich liczą ponad dwieście lat. Zobaczymy to dawne narzędzia do pracy na roli, przedmioty gospodarstwa domowego, jak również narzędzia do połowu ryb. Zapoznamy się z dawnym umeblowaniem i sprzętami kuchennymi. Bardzo ciekawa jest wystawa kafli z pieców kaflowych pochodzących z okolicznych zamków, dworów i pałaców.

Wśród ciekawych eksponatów znajdziemy dłubankę, łódź wydobytą z dna jeziora Ryńskiego. Jest to jedyny tego typu eksponat przedstawiony w warunkach muzealnych w województwie warmińsko-mazurskim. Ponadto zobaczymy przepiękny fotel gdański i XIX wieczne plany zamku i kościoła ryńskiego, który został spalony w 1940 roku.

Znajdziemy tu również magiczne lustro. Jest to lustro o kryształowej tafli, które powie nam co nieco o naszym związku, gdy staniemy przed nim z ukochaną osobą. Wśród eksponatów jest również czarci zydel i zamurowana żywcem i przykuta łańcuchami, ostatnia mazurska czarownica.

Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku od godziny 10,00 do 17,00.
Cena biletu normalnego to 3 złote i ulgowego 2 złote.