Muzeum Ziemi Gołdapskiej im.Mieczysława Ratasiewicza

Gołdap      0 Opinie

Opis

W obecnych budynkach Muzeum Ziemi Gołdapskiej funkcjonuje od 26 lutego 2008 r.
Jednak historia jego powstania sięga roku 1962, kiedy to młody geograf – Mieczysław Ratasiewicz rozpoczął swoją pierwszą pracę w Szkole Podstawowej nr 1. Jako miłośnik tej ziemi, za swój obowiązek uznał dokumentowanie zmian tutaj zachodzących oraz kolekcjonowanie wszystkiego, co z tym terenem było związane.
Skupił wokół siebie grupę dzieci i młodzieży, która z pasją zajęła się zbieraniem wszelkiego rodzaju przedmiotów i pamiątek: wojennych i przedwojennych, historycznych i etnograficznych. Tak tworzyła się kolekcja, która po latach przenoszenia z miejsca na miejsce, doczekała się wreszcie siedziby z prawdziwego zdarzenia.

Pierwsze zbiory związane z historią ziemi gołdapskiej zaczął gromadzić Mieczysław Marian Ratasiewicz w latach 60. XX wieku. Zalążkiem Muzeum była izba regionalna w świetlicy szkolnej, która początkowo mieściła się w piwnicy a później w świetlicy szkolnej.

Remont budynku rozpoczął wędrówkę zbiorów, najpierw do Powiatowego Domu Kultury, następnie do osobnego lokum przy Placu Zwycięstwa, wreszcie do budynku liceum. W 2002 r. samorząd miejski na Izbę Muzealną przeznaczył pomieszczenie w bloku przy ul. Żeromskiego po dawnej pracowni plastycznej.

Tymczasem, włodarze miasta przygotowali projekt „Adaptacja obiektów powojskowych w Gołdapi na placówki rekreacyjno-sportowe i muzeum” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Inwestycja została zrealizowana w 2007 roku. Oficjalne otwarcie obiektów nastąpiło 26 lutego 2008 roku. Muzeum dysponuje dwoma bliźniaczymi budynkami.

W jednym znajduje się wystawa stała, drugi przeznaczony jest na wystawy czasowe i lekcje muzealne. Organizowane są tam również różnego rodzaju imprezy kulturalne: koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania z ciekawymi ludźmi.
Wystawę stałą tworzą głównie eksponaty etnograficzne, historyczne, geologiczne i militaria.

W maju 2010 r. Muzeum temu nadano imię Mieczysława Ratasiewicza

Muzeum jest otwarte codziennie oprócz niedziel i poniedziałków w godzinach 10-16, a w sobotę w godz. 10-14.


Kontakt

Partyzantów 31
19-500 Gołdap

Tel +48 876150545
mzg@o2.pl

Zdjęcia

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie