Muzeum Reformacji

Mikołajki      0 Opinie

Opis

Twórcą i założycielem był ks. Władysław Pilch - Pilchowski (1913 - 2008), proboszcz Parafii ewangelicko - augsburskiej (luterańskiej) w Mikołajkach. Jest to jedno z dwóch tego typu muzeów w Polsce.

Początkowo zbiory były eksponowane w kościele, a następnie w dawnym budynku liceum im. Marion von Dönhoff. W 2002 r. zostało przeniesione do nowego budynku przy Parafii ewangelickiej w Mikołajkach (Plac Kościelny 4).
Muzeum posiada unikatowy zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do 1945 r. Zbiory muzealne zawierają również inne cenne druki, dokumenty, zdjęcia, itp., związane z ruchem reformacyjnym (i nie tylko) na terenie Polski i Europy. Na ścianach zawieszone są portrety reformatorów Kościoła i polskich działaczy reformacyjnych oraz oryginale tablice z wojen napoleońskich i z czasów I wojny światowej.
Muzeum Reformacji Polskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych poznaniem mało znanej, a jakże ważnej części historii Polski (początki piśmiennictwa narodowego) i Europy.

Muzeum zapewnia możliwość fachowego oprowadzenia i uzyskania dokładniejszych informacji związanych z protestantyzmem i reformacją w Polsce (również w języku niemieckim).

W okresie wiosenno letnim Muzeum czynne jest w godzinach od 9.00 do 17.00. Zwiedzający proszeni są o złożenie ofiary przeznaczonej na funkcjonowanie Muzeum.

Muzeum Reformacji Polskiej
Plac Kościelny 4
11 - 730 Mikołajki
tel. (087) 42 16 810

Zdjęcia

Sala z eksponatami Muzeum Reformacji w Mikołajkach
Sala z eksponatami Muzeum Reformacji w Mikołajkach
Sala z eksponatami Muzeum Reformacji w Mikołajkach
Kościół ewangelicki w Mikołajkach w pobliżu którego znajduje się Muzeum reformacji
Most kolejowy w Mikołajkach
Arka - dom samopomocy przy kościele ewangelickim w Mikołajkach

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie