Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Węgorzewo      1 Opinie

Opis

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie powstało w 1991 roku. Mieści się ono w zabytkowym budynku wybudowanym w 1737 roku. Budynek ten swą bryłą przypomina dawny miejski dworek.

W latach sześćdziesiątych XX wieku grupa miłośników regionu zaczęła zbierać pierwsze eksponaty muzealne, które możemy oglądać do dziś. Zbiory muzealne są związane z kulturą ludową grup etnicznych zamieszkujących niegdyś tereny północno-wschodniej Polski. W zbiorach muzealnych znajdziemy przedmioty użytku codziennego, tkaniny, odzież, sprzęt gospodarczy czy sztukę ludową. W zbiorach prócz eksponatów etnograficznych znajdziemy historyczne pocztówki, jak również pozyskane z badań archeologicznych, kafle z XVI – XIX wieku.

Częścią muzeum jest również Park Etnograficzny nad Węgorapą. Znajdziemy tu przykładowe budynki z regionu Mazur, chatę z Krzyżowa, Woźnic i Węgorzewa. Do każdej z chat można wejść i obejrzeć znajdujące się tam eksponaty. W jednej z nich mieści się pracownia tkacka, w której do dziś są wytwarzane niepowtarzalne tkaniny. Ponadto znajdziemy tu oryginalną drewnianą remizę strażacką z Ołownika i szachulcową kuźnię z Zabrostu Wielkiego. Zobaczymy tu kamienne pruskie baby i drewniane rzeźby.

W obrębie muzeum jest również pracownia garncarska, gdzie nadal można, na starym kole, zrobić niepowtarzalną ceramikę. Zrobione naczynia wypalane są w zrekonstruowanych, starych piecach.

Muzeum każdego roku organizuje liczne pokazy rzemiosła tradycyjnego, jak również międzynarodowe imprezy folklorystyczne.

Ceny biletów:
bilet normalny - 8 zł
bilet ulgowy - 4 zł
 
Muzeum czynne jest:
od poniedziałku do piątku - 8.00 - 16.00
w soboty i niedziele - 10.00 - 15.00

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie

 • Mazury

  Mazury

  Giżycko

  Opublikowany 31 Styczeń 2011

  O ile mozna wierzyć opowieściom nie tylko „starych” ludzi, posiada swojego ducha – mężczyznę w czarnym, skórzanym płaszczu, który nocami przechadza się po skrzypiących schodach, prowadzących na piętro wiekowego dworku!

  Muzeum prowadzi badania naukowe, współpracując między innymi z ośrodkami akademickimi w Toruniu, Warszawie, Wrocławiu oraz muzeami i placówkami badawczymi w kraju i za granicą. Organizuje konferencje i seminaria naukowe oraz popularno–naukowe. W Muzeum znajduje się również biblioteka naukowa gromadząca różnojęzyczne publikacje etnograficzne, historyczne, archeologiczne itp. Muzeum wraz z Towarzystwem Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna” wydaje od 1995 roku regionalny periodyk naukowy „Studia Angerburgica”, a od 2000 roku okolicznościową gazetę muzealną „Pod Jelonkiem”.

  Dbając o zabytki kultury materialnej Muzeum nie zapomina o twórcach kultury ludowej. Roztacza opiekę merytoryczną nad okolicznymi zespołami folklorystycznymi, („Zaciszuki” z Węgorzewa, „Kapela Wileńska” z Sulim, „Kapela Rodzinna Bałdygów” z Mazuchówki i inne). Współpracuje także ze skupiskami polonijnymi w Obwodzie Kaliningradzkim, na Białorusi i Litwie.

  Muzeum czynne w sezonie

  15.VI - 15.IX godz. 8.00 - 18.00, sobota niedziela: godz. 10.00 - 18.00

  w soboty i niedziele poza sezonem (15.X - 15.IV) zwiedzanie po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu

  Muzeum nie pracuje w dniach: Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Ciało, w sierpniu poniedziałek po Jarmarku Folkloru, Wszystkich Świętych, Dzień Niepodległości, Boże Narodzenie.

  Kontakt

  tel/fax:
  +48 (87) 427 52 78,
  +48 (87) 427 32 42,
  e - mail mkl.wegorzewo@wp.pl