Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Węgorzewo      1 Opinie

Opis

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie powstało w 1991 roku. Mieści się ono w zabytkowym budynku wybudowanym w 1737 roku. Budynek ten swą bryłą przypomina dawny miejski dworek.

W latach sześćdziesiątych XX wieku grupa miłośników regionu zaczęła zbierać pierwsze eksponaty muzealne, które możemy oglądać do dziś. Zbiory muzealne są związane z kulturą ludową grup etnicznych zamieszkujących niegdyś tereny północno-wschodniej Polski. W zbiorach muzealnych znajdziemy przedmioty użytku codziennego, tkaniny, odzież, sprzęt gospodarczy czy sztukę ludową. W zbiorach prócz eksponatów etnograficznych znajdziemy historyczne pocztówki, jak również pozyskane z badań archeologicznych, kafle z XVI – XIX wieku.

Częścią muzeum jest również Park Etnograficzny nad Węgorapą. Znajdziemy tu przykładowe budynki z regionu Mazur, chatę z Krzyżowa, Woźnic i Węgorzewa. Do każdej z chat można wejść i obejrzeć znajdujące się tam eksponaty. W jednej z nich mieści się pracownia tkacka, w której do dziś są wytwarzane niepowtarzalne tkaniny. Ponadto znajdziemy tu oryginalną drewnianą remizę strażacką z Ołownika i szachulcową kuźnię z Zabrostu Wielkiego. Zobaczymy tu kamienne pruskie baby i drewniane rzeźby.

W obrębie muzeum jest również pracownia garncarska, gdzie nadal można, na starym kole, zrobić niepowtarzalną ceramikę. Zrobione naczynia wypalane są w zrekonstruowanych, starych piecach.

Muzeum każdego roku organizuje liczne pokazy rzemiosła tradycyjnego, jak również międzynarodowe imprezy folklorystyczne.

Ceny biletów:
bilet normalny - 8 zł
bilet ulgowy - 4 zł
 
Muzeum czynne jest:
od poniedziałku do piątku - 8.00 - 16.00
w soboty i niedziele - 10.00 - 15.00