XVI wieczny Kościół w miejscowości Doba

Doba      4 Opinie

Opis

Dzięki temu przyciąga każdego lata liczną rzeszę turystów spragnionych iście wiejskiego klimatu. Bezpośrednio sąsiaduje z malutką wsią Dziewiszewo.

We wsi znajduje się kościół rzymskokatolicki zbudowany na bazie zdewastowanej świątyni z XVI wieku,

W XIV wieku prawdopodobnie stał tu mały zamek krzyżacki na wyspie, bo pamięć o nim przetrwała w legendach. Wieś powstała w 1496 roku za sprawą Polaka Jana Wojciecha, który otrzymał takie zadanie. W 1529 roku książę Albrecht Hohenzollern nadał ją rodzinie baronowskiej Schenk zu Tautenbergom. W jej posiadaniu Doba pozostała aż do 1945 roku. W 1530 roku we wsi powstała kaplica, a przed rokiem 1574 zbudowano tutaj murowany kościół filialny. Był on w stylu późnogotyckim, jednonawowy, o dwuspadowym dachu. Jeszcze przed 1737 rokiem stanęła szkoła. Okoliczna ludność długo i uparcie broniła się przed zakusami germanizacji, o czym świadczy fakt, że w 1890 roku kazania wygłaszano w każdą niedzielę i po polsku, i po niemiecku

Na terenie wsi istnieje kilka obiektów wpisanych do rejestru Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Należą do nich pozostałości parku przy brzegu jeziora i na wyspie Gilma, a na wzniesieniu przy drodze budynek dawnej kuźni, gdzie mieścił się klub „Ruch”,

O minionej świetności Doby świadczy także kaplica grobowa rodziny Tautenberg, do której można się dostać skręcając przed wsią w lewo na polny trakt i kierując się aleja lipową około 200 metrów.

Nadmienić należy, że widziana z brzegu urokliwa wyspa Gilma stanowi rezerwat dzikiej przyrody, gdzie zabronione jest przybijanie łodzią bez zezwolenia i biwakowanie w miejscach nie wyznaczonych, jezioro zaś objęte jest strefą ciszy.

Zdjęcia

XVI wieczny Kościół w miejscowości Doba
Budynek dawnej kuźni w miejscowosci Doba
Widok na kościółek z jeziora Dobskiego

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie

 • Gość

  Gość

  Gość

  Opublikowany 01 Marzec 2011

  treść bardziej na temat wsi niż kościoła o którym jest tylko jedno zdanie, zdjęcie kuźni też jakby nie na temat :(

 • Mazury

  Mazury

  Gość

  Opublikowany 02 Marzec 2011

  Naprawde ciężko jest znaleźć źródło informacji o wiekszości zabytków z miejscowości podobnych do miejscowosci Doba. Wiekszość z materiałów jest skryta w archiwach koscielnych trudno dostepnych dla zwykłego śmiertelnika. Umieszczane w serwisie informacje są stopniowo uzupełniane o zdobytą w szerszym zakresie wiedzę więc niewątpliwie i na temat tego kościółka w Dobie znajdziecie Państwo wiecej informacji już wkrótce. A swoja drogą jest naprawde pieknie połozony i odpowiada w pełni klimatowi miejscowości w której sie znajduje.
  Odkrywanie Mazur dopiero się w tym serwisie zaczyna i moge zapewnić,, że na infomacjach dostepnych obecnie napewno sie nie skończy.
  Liczymy też bardzo na wszystkich tych, którzy mieszkają w rejonie Warmii i Mazur, którzy przybywają tu na urlop, że podzielą się swoimi spostrzerzeniami na temat przeszłosci regionu chociazby na tym forum

  Pozdrawiam

 • Gość

  Gość

  Gość

  Opublikowany 29 Grudzień 2012

  Witam Pochodzę z tej pięknej miejscowości i pamiętam ten kościół jeszcze przed odrestaurowaniem, był prawie w całości(jeśli można to tak nazwać)dach świątyni zawalił się po uderzeniu pioruna pozostała jedynie dzwonnica.Z kaplicy to nie wiem czy jeszcze coś zostało. natomiast za moich czasów była jeszcze cała, pamiętam trumny stojące w dole kaplicy to był swego rodzaju grobowiec.Ze względu na dewastowanie trumny zostały zakopane,W około jest cmentarz tej rodziny. Na rozstaju gdzie skręca się w strone kaplicy na wprost na górce jest mały zagajnik tam można znaleźc groby niemieckie, już tam niewiele zostało. Gdy żyła pewna kobieta która się nimi opiekowała to cmentarz był zadbany sama tam chodziłam z jej wnukiem i pomagaliśmy, dodam że kobieta z pochodzenia była niemką.Z jej opowieści pamiętam że za czasów Niemca na wyspie odbywały się dożynki a wyspa połączona była mostem z lądem. Cały brzeg był zagospodarowany,za wyspą "podobno" zostały zatopione dzwony z kościoła zaznaczam "podobno". W nieistniejącej już szkole podstawowej w Kamionkach mieliśmy małą bibliotekę,tam była książka o Dobie i okolicznych wsiach,nie wiem co stało się z książkami po likwidacji szkoły.

 • Gość

  Gość

  Gość

  Opublikowany 29 Grudzień 2012

  Szkoła w Dobie mieściła się w budynku obok kościoła,moja mama do niej uczęszczała.Na początku wsi znajdują się budunki z kamienia i cegły służyły jako więzienie,w parku o którym mowa w opisie zostały tylko schody, jedne prowadziły do parku od strony wsi a drugie do drugiego parku(bo są dwa)Nie można tam wejść bo teren został zprzedany prywatnej osobie.Na samej górze w tym parku stał niegdyś zameczek,został zniszczony w czasie wojny jedyny ślad to schody i dwa ogromne doły wypełnione głazami. znajdowaliśmy tam jeszcze guziki i różne ciekawe przedmioty.Pozdrawiam.