Kruklanki

Kruklanki      1 Opinie

Opis

Pierwszym z nich jest fakt samego położenia tej miejscowości. Leżąc nijako na uboczu szlaku wielkich jezior gwarantuje Wam swoisty klimat pozbawiony typowego dla mazurskich metropolii hałasu. Bliskość jednego z najczystszych mazurskich jezior Gołdopiwo to istny raj zarówno dla żeglarzy rozpoczynających swoją żeglarską przygodę jak i lubujących się w wędkowaniu.

Zadbane strzeżone miejskie kąpielisko, usytuowane u podnóża skarpy niosącej na swym grzbiecie jeden z wielu w rejonie Kruklanek Ośrodków wczasowych to niemalże ewenement na skalę całego pojezierza mazurskiego. Takiej plaży i tak czystego jeziora zazdroszczą Kruklankom włodarze wielu mazurskich miast.

W Kruklankach, każdego roku na początku miesiąca lipca odbywają się imprezy związane z początkiem lata. Klasyką wśród imprez jest NOC KUPAŁY w trakcie której mieszkańcy oraz ogromna rzesza turystów bawi się do białego rana.

Kruklanki znane były już przed II wojną światową jako miejscowość w której mieszkają pracowici ludzie. To tutaj pracował jeden z największych młynów na pojezierzu. Tutaj znajdował się ogromny tartak, który jeszcze po wojnie pracował dla potrzeb przede wszystkim miast centralnej Polski zniszczonych działaniami wojennymi. To z Kruklanek oraz z pobliskiej Puszczy Boreckiej wożono surowce budowlane jak dłużyce oraz żwir do odbudowy miasta Warszawy.

Przez Kruklanki wiódł ważny szlak kolejowy z Giżycka do Suwałk. Dzisiaj pozostały jeszcze tylko nieliczne ślady tej przeszłości w tym ruiny mostu kolejowego nad rzeką Sapiną.

Rzeka Sapina, łączyła kiedyś szlakiem spływnym jezioro Kruklin z jeziorem Święcajty. Przez kilkadziesiąt lat odrobinę zapomniana, dzisiaj jest miejscem organizowania coraz częstszych spływów jej nurtem. Wpadając do jeziora Gołdopiwo wypływa z niego przez doskonale zachowaną i czynną śluzę w miejscowości Przerwanki. Istnieją pomysły na pogłębienie koryta rzeki by można było na całej jej długości pływać kajakami.

Kruklanki identyfikować należy również z Puszczą Borecką oddaloną od nich o zaledwie kilkanaście kilometrów. Ten naturalny pomnik przyrody intryguje swoją tajemniczością. Są jeszcze w puszczy miejsca gdzie przez ostatnie kilkadziesiąt lat nie stanęła ludzka stopa. Liczne bagna czynią ją w tych miejscach niedostępną. Tam gdzie człowiek dojść nie może, swoją ostoję znalazły dzikie zwierzęta takie jak rysie, wilki, żubry, sarny, jelenie itp Swoje gniazda wiją tutaj unikalne jeszcze lat temu kilka gatunki ptaków w tym orła bielika.

W samej puszczy możemy się natknąć na ślady epoki polodowcowej - jednym z nich jest Diabelski Głaz którego część wystaje z ziemi na wysokość ponad 2,5 m.

Sama Puszcza Borecka jak i okalające Kruklanki lasy to raj dla zbieraczy runa leśnego. Obfitość jagód, poziomek i grzybów każdego lata ściąga do tej miejscowości tysiące amatorów tych swoistych łakoci. Można byłoby o Kruklankach pisać jeszcze bardzo wiele. Tylko po co ?. Przyjedziecie to sami się przekonacie, że warto było tu przyjechać. My tę miejscowość oraz gościnność jej mieszkańców gorąco Wam polecamy.

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie

  • Gość

    Gość

    Gość

    Opublikowany 25 Lipiec 2013

    słyszałem o legendach zwiazanych z Kruklankami, nie ma tu o tym ani słówka ????