Ferma Jeleniowatych w Kosewie Górnym

Kosewo Górne      2 Opinie

Opis

Ferma Jeleni powstała w 1984 roku przy zakładzie doświadczalnym Polskiej Akademii Nauk w Baranowie. Założycielem stacji był Andrzej Krzywiński. Dzięki jego pasji i pracy ferma rozwinęła się i do dziś jest jedną z większych w kraju. Oficjalnie ferma została otworzona w 1986 roku.

Pierwsze jeleniowate pochodziły z fermy w Wiejsunach, kolejne okazy zdobywane były z łowisk otwartych jak również hodowli krajowych i zagranicznych.

W 1991 roku ferma wchodzi w skład Instytutu Parazytologii imienia W. Stefańskiego Polskiej Akademii Nauk.

Stacja znajduje się nad jeziorem Kuc i zajmuje około 700 hektarów ziemi, siedziba znajduje się na południowym brzegu jeziora. Większość terenu jest nieogrodzona, sporą jego część zajmują budynki gospodarcze fermy. Hodowane są tu: jelenie europejskie Cervus, daniele Dama, jelenie sika i muflony.

Dla turystów właściciele proponują spacer wśród oswojonych jeleni, muflonów czy kóz. Dla wielu jest to pierwszy tak bliski kontakt z tymi rogatymi zwierzętami. Możemy tu również obejrzeć muzeum fermy gdzie zobaczymy bogatą kolekcję poroży jeleniowatych, dowiemy się jakie i kiedy zrzucają poroże, zobaczymy również wystawę fotografii i pokaz slajdów.

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie

 • Mazury

  Mazury

  Giżycko

  Opublikowany 25 Maj 2011

  To co mnie uderzyło na fermie to przede wszystkim cudowny krajobraz blisko 700 hektarowego gospodarstwa. Krajobraz obszaru to typowe zjawisko polodowcowe które nadało temu miejscu niesamowity urok.
  Liczne pagórki, oczka wodne, cisza przerywana co chwilę rechotem żab czy odgłosami zwierząt.

  Chciałoby się rzec – takich miejsc na Mazurach winniśmy strzec przed zakusami komercjalizacji.
  Duże wrażenie zrobiła na mnie prezentacja zdjęć mazurskiej flory i fauny.
  Podkład muzyczny oraz podkład głosów wydawanych przez prezentowane na ekranie zwierzęta i ptaki przeniósł mnie w regiony puszczy Piskiej i Boreckiej.
  Przez te kilkanaście minut trwania projekcji odnosiłem wrażenie, że to co widzę i słyszę dzieje się wokół mnie w rzeczywistości.

  Po projekcji, wraz z przewodnikiem ruszyliśmy na pastwiska zwierząt. W trakcie tej wycieczki dowiedziałem się bardzo wielu rzeczy na temat zwyczajów panujących wśród zwierząt hodowanych na fermie i nie tylko.

  Gorąco polecam odwiedzenie fermy albowiem zaznacie na jej terenie prawdziwie duchowej uczty

 • Gość

  Gość

  Gość

  Opublikowany 31 Maj 2011

  Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN

  Kosewo Górne
  11-700 Mrągowo

  tel./fax: +48 089 742 43 80
  tel kom. 609-137-540

  serwis www http://www.kosewopan.pl
  e - mail kosewopan@kosewopan.pl