Jezioro Śniardwy

Mikołajki      0 Opinie

Opis

Wąskie przesmyki łączą główny akwen z kilkoma mniejszymi jeziorami, traktowanymi jako zatoki wielkiego sąsiada. Jeżeli przy obliczaniu powierzchni Śniardw wziąć po uwagę również Seksty, Kaczerajno i Warnołty, uzyska się wynik 11 487,5 ha.

Śniardwy leżą w rozległym zagłębieniu moreny dennej. Podobnie jak inne jeziora morenowe, są one duże, ale płytkie. Efektem takiego ukształtowania są podwodne kamienie oraz wysokie fale spowodowane wiejącymi na dużej przestrzeni wiatrami. Akwen ten jest uważany za jedną z większych mazurskich atrakcji żeglarskich. Można tu poczuć prawdziwą przestrzeń, złapać w żagle niemal morski wiatr i pobawić się z falą. Otaczające Śniardwy mniejsze jeziora to miejsca naprawdę niezwykłe zarówno z przyrodniczego, jak i estetycznego punktu widzenia. Łuknajno i Warnołty mają status rezerwatów.
Sąsiadujące z Puszczą Piską Seksty i Kaczerajno obfitują w urokliwe zakątki, a stosunkowo rzadziej odwiedzanym jeziorom Tyrkło i Tuchlin również nie można odmówić malowniczości.

Śniardwy są wyjątkowo płytkie. Co prawda głębokość maksymalna wynosi 23,4 m, ale już średnią ocenia się na zaledwie 5,8 m. Na Śniardwach roi się od nieoznakowanych mielizn, najczęściej obfitujących w leżące tuż pod poziomem wody kamienie. Płycizny przybrzeżne zaczynają się z reguły co najmniej 50 m od lądu. Dno przy brzegach bywa kamieniste.

Śniardwy łączą się z kilkoma innymi akwenami. Na zachodzie wąski przesmyk, nazywany Przeczką, prowadzi na Jezioro Mikołajskie. Na północnym zachodzie jezioro ma połączenie z jez. Łuknajno, od północy, za Suchym Rogiem, sąsiaduje z nim jez. Tuchlin, a na północnym wschodzie, w rejonie Okartowa, znajduje się przejście na jez. Tyrkło. W południowym krańcu jeziora szeroka na 300 m Bramka Seksteńska otwiera się na jez. Seksty. W zatoce Szyba znajduje się wejście na Warnołty. Woda w jeziorze zaliczana jest do drugiej klasy czystości.

Śniardwy leżą w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który wkrótce ma zostać przekształcony w park narodowy. Jezioro należy do typu leszczowego i obfituje w ryby.

Zdjęcia

Jezioro Śniardwy widoczne z brzegu w miejscowości Nowe Guty

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie