Jezioro Dejguny i Dejgunek

Sterławki Małe      0 Opinie

Opis

Jezioro Dejguny zostało ukształtowane w wyniku ostatniego zlodowacenia zwanego Bałtyckim. Podstawową formą tego krajobrazu jest falista morena denna i pagórki moreny czołowej. Najwyższe tereny znajdują się w okolicach wsi Jeziorko 198 m n.p.m., położonej na południe od jeziora Dejgunek i w Sterławkach Małych 183 i 179 m n.p.m. leżących nad jeziorem Dejgunek.

Jezioro Dejguny położone jest w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w zlewni rzeki Węgorapy. Dejguny połączone jest z jeziorem Dejgunek, z którego wypływa strumień Mulka, łączący je z jeziorem Tajty. Jezioro Dejguny w 1868 roku zostało podzielone na dwa jeziora: Dejguny i Dejgunek, przez przeprowadzenie tamtędy nasypu kolejowego. Zbudowano wówczas most i dreny łączące wody obu jezior. Obecnie jezioro Dejguny ma powierzchnię 7,7 km kwadratowych, a jezioro Dejgunek 0,43 km kwadratowych. Średnia głębokość jeziora to 12 metrów, natomiast w najgłębszym miejscu sięga 45 metrów.

Na północnym brzegu jeziora znajdowała się kiedyś miejscowość Dejguny, która zniknęła z powierzchni mapy w 1945 roku. Na półwyspie Lisi Ogon znajdują się bunkry z czasów I wojny światowej. Podczas II wojny światowej jezioro zostało przejęte przez wojsko, a w bunkrach najprawdopodobniej mieściła się centrala łączności, obsługująca Wilczy Szaniec. W tym okresie również powstał budynek na wyspie, który zniszczono w 1945 roku. Pogłoski głoszą, że na terenie jeziora zatopiony jest sprzęt wojskowy Armii Czerwonej i wojsk niemieckich.

Dejguny ma rozwiniętą linię brzegową. W okolicach Bogacka i Grzybowa brzeg porośnięty jest lasem, resztę brzegu porastają trzciny, a za nimi znajdują się łąki i pola. W okolicach Grzybowa znajduje się wiele miejsc widokowych. Wzdłuż północnych brzegów są zalesione wzgórza moreny czołowej, wśród których leży wieś Kronowo. Na południu znajdują się trzy zatoki, a wzgórza sięgają tu 149 metrów. Na jeziorze znajduje się zalesiona wyspa o powierzchni 3,8 hektara. Z wyspą tą jest związana legenda o szamanie zamieszkującym tam w czasach wczesno-pruskich. Na jeziorze znajduje się również szereg porośniętych trzcinami kęp. Przy brzegach rosną trzciny i sitowie.

Obecnie jezioro Dejguny jest pięknym, cichym miejscem. Jezioro objęte jest strefą ciszy. Wody jeziora mają II kategorię czystości. Nad jeziorem jest zorganizowanych wiele plaż i pomostów. Znajdują się tu miejscowości letniskowe, ośrodki wczasowe i pola namiotowe. Cisza sprzyja wypoczynkowi i obserwacji natury. Z ptaków tu występujących możemy spotkać kaczki, perkozy, czaplę siwą, łabędzia niemego czy kormorana czarnego.

Regionalna nazwa jeziora Dejguny to jezioro Szkolne. Powstała ona dlatego, że jezioro to przeznaczone było na zajęcia praktycznie dla uczniów Szkoły Rybackiej w Giżycku. Nadal możemy wybrać się tu na połów lina, okonia, miętusa, siei, szczupaka czy węgorza.