Jezioro Dargin

Pieczarki      3 Opinie

Opis

Jezioro Dargin jest jednym z większych jezior leżących na północ od Giżycka.
Powierzchnia jeziora wynosi 3030 ha, długość 10,1 km, a szerokość 5,6 km.
Głębokość maksymalna jeziora dochodzi 37,6 m natomiast głębokość uśredniona to - 10,6 m. Długość linii brzegowej wynosi 37,6 m.
Jezioro Dargin jest elementem kompleksu znanego pod wspólną nazwą Mamry. Jezioro łączy się od południa z jeziorem Kisajno, od zachodu z jeziorem Łabap i dalej z Jeziorem Dobskim, a od północy z jeziorem Kirsajty .
Na północnym brzegu znajduje się też wejście do kanału Sztynorckiego łączącego Dargin z niewielkim Jeziorem Sztynorckim.
Powierzchnia lustra wody jeziora wynosi 3030 ha, natomiast powierzchnia wysp 3,5 ha.

Jezioro posiada sześć dopływów powierzchniowych, wśród których należą rzeka Radzieja, wpadająca do zatoki Łabap, niewielki ciek z rejonu miejscowości Harsz, dopływ z jeziora Skraż i z okolic wsi Poganty oraz kanał z Jeziora Sztynorckiego.

Jezioro jest głównym szlakiem żeglownym między Giżyckiem i Węgorzewem. Przepływa się też przez nie w drodze do Sztynortu lub na jezioro Dobskie.
Ze względu na otwartą przestrzeń jezioro jest nawiedzane przez silne wiatry.

Na wprost cypla znajdującego się pomiędzy przejściem na Kisajno i wejście do Kanału Sztynorckiego znajduje się duża grupa głazów ukrytych tuż pod powierzchnią. Głazy te znane są pod nazwą Głazów Sztynorckich.

Miejscowości leżące nieopodal brzegu jeziora Dargin to Pieczarki, Nowy Harsz, Poganty.
Trudno tez powiedzieć, że miejscowości te leżą nad samym brzegiem jeziora. Jezioro broni bowiem dostepu do swoich brzegów podmokłymi terenami. Np. od wsi Pieczarki do brzegu jeziora Dargin trzeba pokonac około 2000 m ( dostepne pole namiotowe ). W Nowym Harszu z kolei od brzegu jeziora dzieli nas odległość kilkudziesięciu metrów.

Wybierając się nad brzeg jeziora Dargin należy zaopatrzyć się w coś do jedzenia i picia przed eskapadą lub zdać sie na dostępne w/w miejscowościach punkty małej gastronomii.
Jedynym wyjątkiem jest tutaj miejscowość Harsz Kolonia w której to brzeg jeziora styka się niemalże z droga łączącą Pozezdrze ze Sztynortem. W sezonie jest tu dostępny sklep spożywczy z ogródkiem letnim

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie

 • Mazury

  Mazury

  Giżycko

  Opublikowany 20 Kwiecień 2011

  Naszym celem jest miejscowość Pieczarki

  Wyjeżdżamy z Giżycka ulicą Moniuszki w kierunku Olsztyna. Około 150 m za mostem obrotowym skręcamy w prawo w Aleję Wojska Polskiego. Dojeżdżamy do ronda i na nim skręcamy w prawo jadąc w kierunku jak na Warszawę, Suwałki.
  Mijamy most nad kanałem Giżyckim a następnie skrzyżowanie z osiedlem domków jednorodzinnych.

  Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, kierując się na Świdry. Jadąc cały czas prosto dojedziemy do miejscowości Pieczarki.

  W tej miejscowości przy przydrożnym krzyżu kierujemy się na prawo wjeżdżając w las.

  Dalej już prosto dojedziemy do brzegu jeziora nad którym znajdziemy miejsce do biwakowania. Należy zwrócić uwagę, że jest to pole namiotowe na którym należy się liczyć z opłatami za korzystanie z toalet i za miejsce do parkowania.

  Miejsce o tyle ciekawe, tu woda tu czysta, od brzegu dosyć daleko do głębin jeziora a zachody słońca urzekają swoim pięknem.

 • Mazury

  Mazury

  Giżycko

  Opublikowany 20 Kwiecień 2011

  Kolejnym naszym celem jest miejscowość Harsz

  Wyjeżdżamy z Giżycka ulicą Moniuszki w kierunku Olsztyna. Około 150 m za mostem obrotowym skręcamy w prawo w Aleję Wojska Polskiego. Dojeżdżamy do ronda na ulicy Obwodowej i na nim skręcamy w prawo jadąc w kierunku jak na Warszawę, Suwałki.

  Jadąc ulica Obwodową dojeżdżamy do kolejnego ronda na którym skręcamy w lewo kierując się na Węgorzewo

  Dojeżdżamy do miejscowości Pozezdrze by w niej skręcić w lewo ( kierunek Sztynort – o tej miejscowości informują nas duże tablice informacyjne )

  Jedziemy ta drogą prosto aż do miejscowości Harsz. Gdy po swojej prawej ręce zobaczymy wody jeziora Harsz, skręcamy w prawo w polną drogę która zwiedzie nas wprost nad brzeg jeziora Dargin.
  Tutaj należy zwrócić uwagę aby nie naruszyć własności gospodarzy przez podwórze których przebiega droga do brzegu jeziora. Najlepiej się z nimi porozumieć i pozostawić samochód na ich posesji korzystając jednocześnie z możliwości jazdy konnej czy noclegu - które gospodarze mają w swojej ofercie turystycznej

  Miejsce o tyle ciekawe że woda tu czysta, od brzegu bezpieczna odległość do głębin jeziora a wschody i zachody słońca urzekają swoim pięknem.

  Przypominamy. Kąpielisko na brzegiem jeziora jest prywatną własnością

 • Mazury

  Mazury

  Giżycko

  Opublikowany 08 Maj 2011

  Kolejnym naszym celem jest miejscowość Harsz Kolonia

  Wyjeżdżamy z Giżycka ulicą Moniuszki w kierunku Olsztyna. Około 150 m za mostem obrotowym skręcamy w prawo w Aleję Wojska Polskiego. Dojeżdżamy do ronda na ulicy Obwodowej i na nim skręcamy w prawo jadąc w kierunku jak na Warszawę, Suwałki.

  Jadąc ulica Obwodową dojeżdżamy do kolejnego ronda na którym skręcamy w lewo kierując się na Węgorzewo

  Dojeżdżamy do miejscowości Pozezdrze by w niej skręcić w lewo ( kierunek Sztynort – o tej miejscowości informują nas duże tablice informacyjne )

  Przejeżdżamy miejscowość Harsz i zatrzymujemy się w miejscu gdzie brzegi jeziora Dargin, która się poruszamy oddziela od drogi niewielki pas zadbanej zieleni na której stoją wykonane z drewna wiaty pod którymi możemy schować się przed lejącym się na nasze głowy słonecznym żarem.

  Zarówno wiaty jak i pomosty przy których cumują jachty, kajaki czy rowery wodne, to dzieło gospodarza który swoje gospodarstwo ma po drugiej stronie ulicy. W sezonie dostępny jest tu sklepik gdzie zaopatrzycie się Państwo w podstawowe artykuły żywnościowe i przemysłowe.

  W letnie wieczory panuje tu świetna żeglarska atmosfera, przy dźwiękach gitar rozbrzmiewają mocne głosy śpiewających szanty żeglarzy.

  Po nacieszeniu się atmosferą tego miejsca udajemy się w dalszą podróż w kierunku Sztynortu.
  Po drodze jeszcze ostatnie spojrzenie na jezioro Dargin z mostu który jest umowną Granica trzech jezior Dargin, Łabap i Kirsajty