Głazy narzutowe na Warmii i Mazurach

Bisztynek      0 Opinie

Opis

h oraz dróg.

Wiele kamieni ubyło w XX w. W czasie II wojny światowej na skalę przemysłową pozyskiwano kamienie w miejscowości Błaskowizna nad jeziorem Hańcza. Wytwarzane z nich kruszywo służyło do budowy bunkrów w Wilczym Szańcu. W przeszłości Prusowie największe kamienie traktowali jako obiekty kultu lub wykorzystywali jako ołtarze ofiarne. Taki pruski ołtarz ofiarny stanowi fundament ołtarza w kościele ewangelickim w Olsztynie. Obecnie pojedyncze głazy objęte są ochroną konserwatorską i stanowią pomniki przyrody.

Największy z głazów o nazwie Diabelski Kamień (obwód 28 m) znajduje się w Bisztynku. Głaz ten nie stanowi monolitu.

W grupie kilkudziesięciu głazów - pomników przyrody na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jest Tatarski Kamień leżący przy osadzie Tatary koło Nidzicy. Kamień jest szaroróżowym granitognejsem o obwodzie 19 m i wysokości 2,1 m. Nie mniejszy kamień znajduje się w pobliżu wsi Wilkowo koło Kętrzyna. Kamień ten ma 19 m obwodu i 3 m wysokości.
Dla ochrony większych skupisk kamieni utworzono rezerwaty przyrody. Największy taki rezerwat Głazowisko Fuledzki Róg (półwysep wcinający się w jezioro Mamry między jeziorem Dobskim a jeziorem Kisajno) im. prof. Stanisława Małkowskiego liczy kilka tysięcy głazów.

Zdjęcia

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie