Punkt widokowy w Iłży

Iłża      2 Opinie

Opis

Góra zamkowa jest najwyższym wzgórzem w okolicy, dlatego właśnie tu postawiono zamek z wieżą obserwacyjno-obronną.

Dziś jest to wieża widokowa, górująca nad średniowiecznym miasteczkiem i nad ruinami zamku biskupiego.

Wieżę tę udostępniono do ruchu turystycznego dopiero w 1998 roku, po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich i badań archeologicznych.

Z tarasu widokowego rozciąga się daleka perspektywa pól i łąk, położonych na płaskim terenie Mazowsza.
Widać stąd całe miasto Iłżę - zarówno starą część miasta, jak również nowoczesne osiedla, rzekę Iłżankę wraz z zalewem, a także ruiny górnego i dolnego zamku biskupów krakowskich.
Na stoku góry zamkowej do dziś zachowała się kapliczka zbudowana przez mieszkańców Iłży, którą doskonale widać z tarasu na wieży zamkowej.

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie

 • Gość

  Gość

  Gość

  Opublikowany 29 Kwiecień 2012

  Czy z tego punktu widokowego w Iłży widać wschód Słońca ? Czy jest to ogólnodostepny teren, nieogrodzony ? Pytam pod kątem możliwości obserwacji z niego przejścia Wenus na tarczy Słońca, o wschodzie Słońca w dniu 6 czerwca 2012

 • TintuLintu

  TintuLintu

  Opublikowany 07 Maj 2012

  Wschód Słońca powinien być widziany doskonale z wieży zamkowej. Niestety baszta udostępniona jest do zwiedzania od 1 maja do 30 września w dniach: pon. - pt. w godz. 10 - 16, w soboty i niedziele w godz. 14 - 18. Ruiny zamku wraz z basztą należą do Muzeum Regionalnego w Iłży. Być może istnieje możliwość porozumienia się z Muzeum w sprawie przeprowadzenia obserwacji z wieży w wyjątkowych godzinach w dniu 6 czerwca.
  Tel. do Muzeum: 048 616 29 29,
  e-mail: muzeum.ilza@onet.pl