Wołomin 2 Opinie
W skład Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich „Dom nad Łąkami” wchodzi zabytkowy, drewniany dom wybudowany przez Wacława Nałkowskiego w 1895 r. i pozostający własnością rodziny do 1937 r., park wokół domu – z klonem posadzonym ręką wybitnego geografa – oraz fragment łąki. Muzeum „Dom nad Łąkami” jest muzeum biograficznym poświęconym sylwetkom Wacława Nałkowskiego (geografa, publicysty, krytyka literackiego i jednego z pierwszych przedstawicieli nowoczesnej myśli społecznej przełomu XIX i XX wieku) oraz pisarki Zofii Nałkowskiej. W czasie zwiedzania przybliżone zostają również osoby Anny Nałkowskiej (żony Wacława, matki Zofii i Hanny, autorki podręczników do nauki geografii dla szkół powszechnych) i Hanny Nałkowskiej – rzeźbiarki. W czasie zwiedzania obejrzeć możemy zabytkowe wnętrza, fotografie rodzinne, rzeźby i kopie rzeźb Hanny, fortepian i biurko Zofii Nałkowskiej oraz ocalały księgozbiór. Na specjalne życzenie gości przewodnik może przybliżyć zwiedzającym historię miasta, dokładną historię domu czy wyjaśnić, gdzie w literaturze pisarki odnajdziemy motyw ukochanego domu lub dowolny temat związany z życiem i twórczością rodziny oraz jej pobytem w Wołominie.
Serdecznie zapraszamy do „Domu nad Łąkami” na wołomińskich piaszczystych górkach wszystkich miłośników geografii i literatury oraz tych, którzy cenią ciszę i miłą atmosferę w cieniu starych sosen i klonu. Tych, którzy dziś pragną poczuć klimat dawnych czasów w tym niezwykłym domu. Domu, który został uwieczniony w literaturze, a w którym do dnia dzisiejszego czuć ducha wielkich umysłów i wielkiego pisarstwa.
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich „Dom nad Łąkami” w Wołominie
ul. W. Nałkowskiego 17 05-200 Wołomin
tel. 048 022 786 22 19
e-mail muzeum.nalkowskich@neostrada.pl
Muzeum jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 15.00
W poniedziałki Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.
W niedzielę wstęp jest bezpłatny.
Opłaty za wstęp: 5,00 – bilet normalny
3,00 – bilet ulgowy
Informacje o aktualnych wydarzeniach kulturalnych odbywających się w Muzeum dostępne są na stronie http://nalkowscy.blogspot.com/
tekst przysłało Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich