Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich

Wołomin      2 Opinie

Opis

W skład Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich „Dom nad Łąkami” wchodzi zabytkowy, drewniany dom wybudowany przez Wacława Nałkowskiego w 1895 r. i pozostający własnością rodziny do 1937 r., park wokół domu – z klonem posadzonym ręką wybitnego geografa – oraz fragment łąki. Muzeum „Dom nad Łąkami” jest muzeum biograficznym poświęconym sylwetkom Wacława Nałkowskiego (geografa, publicysty, krytyka literackiego i jednego z pierwszych przedstawicieli nowoczesnej myśli społecznej przełomu XIX i XX wieku) oraz pisarki Zofii Nałkowskiej. W czasie zwiedzania przybliżone zostają również osoby Anny Nałkowskiej (żony Wacława, matki Zofii i Hanny, autorki podręczników do nauki geografii dla szkół powszechnych) i Hanny Nałkowskiej – rzeźbiarki. W czasie zwiedzania obejrzeć możemy zabytkowe wnętrza, fotografie rodzinne, rzeźby i kopie rzeźb Hanny, fortepian i biurko Zofii Nałkowskiej oraz ocalały księgozbiór. Na specjalne życzenie gości przewodnik może przybliżyć zwiedzającym historię miasta, dokładną historię domu czy wyjaśnić, gdzie w literaturze pisarki odnajdziemy motyw ukochanego domu lub dowolny temat związany z życiem i twórczością rodziny oraz jej pobytem w Wołominie.

Serdecznie zapraszamy do „Domu nad Łąkami” na wołomińskich piaszczystych górkach wszystkich miłośników geografii i literatury oraz tych, którzy cenią ciszę i miłą atmosferę w cieniu starych sosen i klonu. Tych, którzy dziś pragną poczuć klimat dawnych czasów w tym niezwykłym domu. Domu, który został uwieczniony w literaturze, a w którym do dnia dzisiejszego czuć ducha wielkich umysłów i wielkiego pisarstwa.

Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich „Dom nad Łąkami” w Wołominie
ul. W. Nałkowskiego 17 05-200 Wołomin
tel. 048 022 786 22 19
e-mail muzeum.nalkowskich@neostrada.pl

Muzeum jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 15.00
W poniedziałki Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.
W niedzielę wstęp jest bezpłatny.
Opłaty za wstęp: 5,00 – bilet normalny
3,00 – bilet ulgowy

Informacje o aktualnych wydarzeniach kulturalnych odbywających się w Muzeum dostępne są na stronie http://nalkowscy.blogspot.com/

tekst przysłało Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich

Zdjęcia

Autorzy zdjęć: Łukasz Rygało, Katarzyna Humińska, zdjęcie przysłało muzeum - Budynek muzeum od strony ulicy 1 Maja
Autorzy zdjęć: Łukasz Rygało, Katarzyna Humińska, zdjęcie przysłało muzeum
Autorzy zdjęć: Łukasz Rygało, Katarzyna Humińska, zdjęcie przysłało muzeum
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie

 • Nadzieja

  Nadzieja

  Opublikowany 23 Luty 2011

  Muzeum mieści się przy ulicy Nałkowskiego 17, ale budynek znajduje się po tej stronie ulicy gdzie są parzyste numery. Może to wprowadzić w błąd poszukujących budynku muzeum. Jednak adres taki, jak się dowiedziałam, ma swoje uzasadnienie - jest to historyczny adres tego domu i muzeum wywalczyło aby adres nie został zmieniony.

 • Gość

  Gość

  Gość

  Opublikowany 18 Kwiecień 2013

  Szczerze nie polecam muzeum ze względu na obsługę. Zachowują się jakby zwiedzający byli dla nich problemem.