Biała Fabryka

Łódź      0 Opinie

Opis

W 1826 roku młody Ludwik Ferdynand Geyer przybywa do Królestwa Polskiego. Podpisuje kontrakt osiedleńczy z Komisją Województwa Mazowieckiego. Deklaruje w nim, że przez 10 lat będzie prowadził tkalnię wyrobów bawełnianych za co otrzymuje 25 cetnatów tkaniny. To był początek fabryki Geyera zwanej Białą Fabryką. Znajduje się ona w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej.

Fabryka dobrze prosperowała. Geyer zaczął wykupować pobliskie grunty po obu stronach ulicy. W ten sposób stworzył kompleks obejmujący prawie 48 hektarów ziemi.

Produkcję zaczął w systemie nakładczym zatrudniając chałupników. Następnie w nowo wybudowanym domu zorganizował ręczną farbiarnię i drukarnię perkali. Zatrudniał tam drukarzy i kolorystów.

Wyroby Białej Fabryki cieszyły się popularnością ze względu na niską cenę i dobrą jakość tkanin. Co spowodowało iż Geyer szybko stał się najpopularniejszym fabrykantem w Łodzi. Zachęcony sukcesami postanowił uruchomić mechaniczną tkalnię i przędzalnię. I tak w latach 1835-1838 powstał trzy piętrowy gmach fabryczny. Geyer zakupił nowe maszyny w tym pierwszą parową maszynę w Łodzi o mocy 60 KM. Inwestycja ta była zbyt droga dla przedsiębiorcy tak więc zadłużył się w Banku Polskim i w kasie miejskiej.

Z powodów technicznych fabryka ruszyła z opóźnieniem i nie przyniosła początkowo zysków spodziewanych. W latach 1848-1853 nastąpił rozkwit fabryki. Była to wówczas jedyna w pełni zmechanizowana, o pełnym cyklu produkcyjnym, fabryka włókiennicza w Łodzi.

Wyroby z fabryki Geyera trzykrotnie nagrodzono medalami: w 1838 w Warszawie, w 1839 w Petersburgu i w 1845 ponownie w Warszawie.

W latach 50 XIX wieku ze względu na rosnącą konkurencję, nadmierne zadłużenie, pożar na terenie fabryki i kryzys ekonomiczny doprowadza do powolnego upadku fabryki. W 1862 roku Geyer zaprzestaje produkcji. Fabryka zostaje ponownie uruchomiona w 1868 roku kiedy to berliński bankier Bernard Ginsberg wnosi wkład finansowy niezbędny do dalszej produkcji.

W 1869 roku fabrykę, po śmierci ojca, przejęli synowie. Założyli oni drugą w Łodzi spółkę akcyjną o nazwie Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych Ludwika Geyera w Łodzi. Spółka przetrwała do czasu wybuchu II wojny światowej. W 1945 roku fabryka zostaje upaństwowiona i nazwana Państwowy Zakład Przemysłu Bawełnianego”Ludwik Geyer”.

Po 1989 roku fabryka źle prosperowała co spowodowało w latach 90 XX wieku jej upadek.

Do dziś zachowały się praktycznie wszystkie budynki fabryczne. Obecnie mieści się tu jedyne w Polsce Centralne Muzeum Włókiennictwa, gdzie możemy prześledzić procesy produkcyjne i podziwiać ówczesne maszyny.