Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku

Ostromecko      0 Opinie

Opis

Zespół pałacowo-parkowy we wsi Ostromecko znajduje się w odległości 3 km od granicy bydgoskiej dzielnicy Fordon i 18 km od centrum Bydgoszczy. Z Bydgoszczy do Ostromecka można dojechać pociągiem-stacja PKP Ostromecko lub autobusem PKS.

Park, w którym zbudowano trzy pałace jest wielki, okazały i pięknie położony na wysokim brzegu Wisły. Pełno w nim okazów starych pomnikowych drzew i krzewów, w tym również okazów nie występujących w polskiej florze. W tak pięknym parkowym otoczeniu trzy zabytkowe pałace prezentują się wyjątkowo okazale. Najstarszy Pałac Stary zbudowano w 1730 roku dla wojewody pomorskiego Pawła Mostowskiego herbu Dołęga. Jest to piękny barokowy pałac,z elementami saskiego rokoka.

Pałac Nowy zaprojektował znany niemiecki architekt Karol Fryderyk Schinkel w stylu klasycystycznym. Zbudowano go w pierwszej połowie XIX wieku. Do skrzydła Pałacu Nowego dobudowano w końcu XIX wieku trzeci pałac nazwany Pałacykiem Myśliwskim. Jest to uroczy romantyczny zameczek wzorowany na francuskim renesansowym zamku znad Loary. Ten urokliwy myśliwski pałacyk łączy dwa style, neorenesansowy i neobarokowy.

Od 2008 roku właścicielem całego zespołu parkowego i trzech pałaców jest miasto Bydgoszcz, które z wielkim pietyzmem dba o te piękne zabytki. Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku jest ogólnie dostępny, a jego zwiedzanie jest bezpłatne.